Haberler

2017 Hemşireler +1 Yıl Daha Okuyup Doktor Oluyor

Hemşireler +1 Yıl Daha Okuyup Doktor Oluyor

Avrupa ülkelerinde ve Amerika’da uygulanan bu sistem ile hemşirelere muayene ve reçete yazabilme imkanı sağlanıyor. Artık bu imkan Türkiye’deki hemşirelere de tanınıyor.

Hemşireler doktor olabilecek mi 2017 ?

Bu uygulamayla hemşireler 2017 yılında doktor olabilecek.

Hemşireler Doktor Olabilir mi ?

Yeni anayasayla birlikte artık hemşireler doktor olabiliyor olanak Avrupa Birliği ülkelerindeki modele uygun Sağlık Meslek Lisesi ve Hemşirelik lisans mezunları artık doktor olabilme imkanı oluyor.

2017 yılında doktor eksikliğinden dolayı hükümet çalışan hemşirelerin +1 yıl okuması, yüksek okul mezunu olan hemşirelerin ise +2 yıl okuması gerekmektedir. Sağlık Meslek Lisesi  mezunların ise +3 yıllık bir eğitim aldıktan sonra aile hekimi veya pratisyen hekim olmak imkanı oluşuyor. Bu sayede aile hekimleri açığı rahatça kapanıyor ve mezun işsiz hemşirelere de iş olanakları bulunuyor.

Yeni yasa ile birlikte Nisan ayında TBMM’ye gelerek yasa olacağa benziyor. Yasayla birlikte hemşire statüsünde çalışan sağlık personelleri girecekleri sınav sonucunda doktorluk fakültesi adı verilen fakültelerde ders alacaklardır. Fakülteye girmeye çalışacak yalnızca mezunlar sadece pratisyen hekim olabilecekler ve sadece acil servislerde çalışma olanakları olacaktır.

Pratisyen Hekim Nedir?

İnsan sağlığı için önemler alan doktorlardır. Ayrıca hastalıklara tanı koyan kimselerdir. Tıbbi ve cerrahi müdahalelerde bulanan pratisyen hekimler hastalığın tedavisi sağlayan doktorlardır. Fakat çalıştıkları mekanlara ve özelliklerine göre farklı görevleri de yerine getirebilirler.

Pratisyen hekimler sağlık için birinci basamak olan sağlık ocaklarında görev yaparlar. Sağlık kurumlarına başvuran insanlar ilk tanıyı koyan gerekli müdahale ve tedavi edici ilaçları yazan kimselerdir. Muayene bulguları ve tahlillerin sonuçlarına göre ilk tanıyı koyan doktorlardır. Teşhise göre ilaç yazıp hastaları bilgilendiren hekimlerdir. Bu hekimlerin maaşları ise normal doktorların aldıkları kadar vardır.

Etiketler

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Yok öyle bir dünya. İnsanlar tıp fakültesine girebilmek için 2.5 milyon kişinin katıldığı sınavda ilk 15bine girdikleri takdirde tıp fakültesine ancak giriyorlar. Ama hemşireler de 100 bine girdiklerinde hemşire olabiliyorlar.

  2. Ben 6sene deli danalar gibi ders calisiyim ayreten bunu zorla kazaniyim 150bine giren kisi ohhh mis gibi hemsire olup sonrda doktor olcak ve bir tipciyla ayni maasida hem alcak yok oyle bi dunya hakkimi haram ederim cogu kisinin de
    ve balini alirlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı