Teknoloji

Adli Sicil Kaydı Nedir? Adli Sicil Kaydı Sorgulama

Adli Sicil Kaydı Nedir? Adli Sicil Kaydı Sorgulama

Adli Sicil Kaydı Sorgulama, vatandaşların özel sektör ya da kamu kurum kuruluşlarına karşı yaptıkları iş başvuruları sırasında istenilen temel bilgiler arasında yer almaktadır. Birçok kişi bu sicil kaydının ne olduğunu, içeriğinin nelerden oluştuğunu bilmeden teslim etmektedir. Adli Sicil Kaydı, devlet nezdinde kişilerin suç kayıtlarının bulunup bulunmadığını gösteren bir belge türüdür. Sabıka kaydı olarak da adlandırılan bu belge türü, içeriğinde devlet tarafından belirlenen suç unsurlarından birisinin işlenip işlenmemesi durumunda kaydedildiği bir alandır.  Her vatandaş, kendisi için özel olarak oluşturulmuş düzenek içerisinden adli sicil sorgulatması yapılabilir ve elde etmiş olduğu verileri istenilen kişilere teslim edebilirler.

Adli Sicil Kaydı Sorgulama işlemi daha öncesine kadar adliye içerisinden yapılan başvurular üzerinden elde edilmekte idi. Her insan, hayatının belirli kesimi içerisinde bu belge türüne sahip olmak isteyerek suçsuz, kurallara ve ahlaki değerlere önem gösteren bir vatandaş olduğunu kanıtlamak istemektedir. Adliyelerde birçok sıra beklenilerek alınması gereken Adli Sicil Kaydı birçok işleyişin aksamasına, sıra kuyruklarının oluşmasına neden olmaktaydı. Gelişen dünya düzeni üzerinde teknolojik gelişmeler ön plana çıkarılmış, insanların hayatlarına birçok yenilikler getirmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, gelişen teknolojik imkanları vatandaşlarına yansıtabilmek adına 2008 yılında E-Devlet projesini hayata geçirmiştir. İçerisinde kamu kuruluşlarından alınabilecek her türlü belge alımı, sonuç sorgulama işlemlerinin yapıldığı oldukça kapsamlı bir platform olduğunu söyleyebiliriz.

E-Devlet üzerinden sorgulama yapabilmek için öncelikle PTT şubelerine giderek kimlik belgeniz üzerinden şifre almanız gerekmektedir. Alınan şifre ile sisteme giriş yapan kişiler, üst bölümden kurumlar bölümüne giriş yaparak Adalet Bakanlığı bölümünü ziyaret etmelidir. Burada da görülebileceği üzere Adli Sicil Kaydı Sorgulama başta olmak üzere birçok adli belge sorgulaması ve çıktısı kolay bir şekilde alınabilmektedir. E-devlet üzerinden alınan belge ile adliye içerisinden alınan belgenin herhangi bir farkı olmadığını, ikisinin de aynı amaca hizmet ettiğini söyleyebiliriz. E-devlet üzerinden alınan belgenin üzerinde kare barkod uygulamasının yer aldığını, bu sayede dijital olarak alınmış belgelerin güvenilir hale getirildiğini söyleyebiliriz. Artık birçok kişi kurum ve kuruluşlardan alması gereken belgeleri bu şekilde dijital ortamlardan temin ediyor, işlerini kolaylaştırıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı