Genel Blog

Akıllı TV Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Akıllı TV Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Akıllı TV olarak adlandırılan 4K TV, 3D TV, UltraHD TV ve SmartTV’ler satın alımlar sırasında bir içerilerinde yer alan özelliklerden dolayı birçok kişinin kafasında karışıklıklar meydana gelmesine neden olmakta. Genel olarak televizyon satışı bulunan merkezler içerisinde onlarca fazla televizyon çeşidinin bulunması tercihlerin yapılması sırasında kişilerin akıllarında birçok soru işaretinin oluşmasına neden olmakta. Özellikle yeni nesil Akıllı TV Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? sorusunu merak edilenleri bir alt satırda yer alan yazıyı okumalarını öneriyoruz.

Ekran Boyutu

Akıllı televizyonlarda ekran boyutunun görüntü kalitesine büyük oranda etki ettiğini söyleyebiliriz. Alacağınız televizyonun boyutu ne kadar yüksek ise görüntü kalitesi o kadar yüksek olmaktadır. Bu durumu daha çok salonlarınızda televizyonun nerede olduğuna ve izleme uzaklığının ne kadar uzak mesafe olacağıdır. Bu durumları göz artı ederek salonlarınız için en uygun ekran boyutunu tercih etmeye çalışın.

Panel Teknolojisi

Akıllı televizyon alımı sırasında ekranların sahip olduğu panel teknolojilerini öğrenmek oldukça önemlidir. Geçmiş dönemlerde satılan televizyonlarda dahil olmak üzere Plazma, LCD, LED LCD ve OLED televizyonlar içerisinde bulunan panel sistemlerinidir. Bunlar arasında büyük görüntü farklılıkları meydana geldiğini söyleyebiliriz.

Aydınlatma

Aydınlatma sistemleri panel sistemleri ile beraber görüntü kalitesini artıran en büyük etmenler arasında yer almaktadır. Özellikle LED TV ve LCD LED TV’lerde aydınlatmanın likit kristaller aracılığıyla sağlandığını söyleyebiliriz. Aydınlatma sistemleri görüntü kalitesini üst düzeyde artırırken geniş açıdan izlenimin önüne geçmektedir.

Renk Teknolojisi

Akıllı TV Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? sorusu içerisinde belkide en dikkat edilmesi gereken noktanın renk üzerine kurulması gerektiğini söyleyebiliriz. Plazma ve sıradan LCD televizyonlarda renk yelpazesinin çok gelişmiş olmadığını OLED ve LCD LED’ler içerisinde ciddi oranda renk farklılıkları meydana geldiğini söyleyebiliriz. Parlaklık durumu günümüz teknolojisinde piyasaya sürülen televizyonlarda oldukça gelişmiş durumdadır.

Akıllı TV Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? sorusunu artık günümüz şartlarına uygun olacak şekilde değerlendirilmesi gerektiğini söylemek istiyoruz. Alıkacak televizyonlar içerisine HDR özelliğinin olmasına dikkat edilmesi gerektiğini, bu gibi etmenlerin görüntü kalitesi ve parlaklık değerine büyük oranda etki ettiğini söylemek istiyoruz.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı