Ana Sayfa » Ders Notları » Anı Nasıl Yazılır?
Güncelleme Tarihi: 5 Haziran 2018

Anı Nasıl Yazılır?

Anı Nasıl Yazılır?

Edebi bir tür olarak bilinen anı, birçok kişi tarafından hatıra olarak da bilinmektedir. Bir kişinin geçmişte yaşamış olduğu olumlu ya da olumsuz durumları duygular katarak hikaye şeklinde yazıya dökme durumuna anı denilmektedir. Her bireyin geçmişi ile ilgil yazmış olduğu yazılar edebi bütünlük ifade etmediğinden dolayı anı olarak kabul edilemez. Bir yazının anı olabilmesi için toplumsal bir olaya değinmesi ya da kişilerin hayatları içerisinde sanat değeri taşıyabilecek olaylara yer vermesi gerekmektedir. Bu kalıba uygun olarak yazıldığından edebi bir anlam kazanabileceğinden dolayı eser anı olarak paylaşılacaktır. Bu hususlara dikkat edilmemesi durumunda yazılacak yazının biyografi olarak görüleceğini belirtmek isteriz.

Anının Özellikleri Nelerdir?

Anı yazan bir kişi, geçmiş dönemlerde yaşanmış kendisine göre tarihi gerçekleri gün yüzüne çıkarmak ve bunların toplum tarafınan öğrenilmesine aracılık etmek için yazılmaktadır. Yazar, o güne kadar saklı olan bilgileri, kimse tarafından bilinmeyen gerçekleri zamanı geldiğinde gün yüzüne çıkarmak amacı ile anı yazmaktadır. Toplum tarafından sürekli merak edilen, araştırılan fakat kaynağı sadece kendisinde olması durumunda bu tür yazılar hazırlanmaktadır. Anı yazan bir kişi, gerekli gördüğü konuları anlattıktan sonra da gelecek ile ilgili nasihatlerde bulunarak öngörülerini topluma anlatmaktadır. Geçmişte yaşanılan konulardan ders alınması gerektiğinden bahsederek dikkat edilmesi gereken noktalara değinmeye çalışır. Burada asıl dikkat çekmek istediğimiz bir konu ise Anı Nasıl Yazılır? sorusuna yanıt bulmaktır.

Anı Nasıl Yazılır?

Anı olarak yazılan bir yazının sanatsal ve edebi özellik taşıyabilmesi için kesinlikle bir Edebiyatçı tarafından yazılması gerekmektedir. İçeriği, belirli bir kronolojiye göre ilerlemekte olup anlatılan yazıların altına tarih belirtilir. Son zamanlarda din, felsefe, bilim ve sanat alanına yazılan yazılarda edebiyatçılardan ziyade o alan ile ilgili uzmanların yazılar yazdığını görmekteyiz. Bu kişiler tarafından da yazılan yazıların edebi anlam taşımalarından dolayı anı olarak kabul edildiğini söyleyebiliriz. Anı yazacak kişi önceden bir hazırlık yaparak anlatacağı konuları olay ve anlam bütünlüğüne uyacak şekilde sıralamalı, kağıda aktarmalıdır. Okuyucu, herşeyi sırası ile gördükten sonra aklında bir soru işareti bırakmamak gerememektedir.

Anı Nasıl Yazılır? yazısı hakkında atacağınız yorumları lütfen imla kurallarına uygun bir şekilde atınız. Anı Nasıl Yazılır? başlıklı içerik yazarlarımız tarafından hazırlanmıştır, telif hakkı içeren görsel veya metinler için admin@merakliplatform.com mail adresine bildirimde bulunun.

Yorum yap.