Atatürk’ün Savaşlarda Söylediği Sözler

Atatürk’ün Savaşlarda Söylediği Sözler

Atatürk’ün Savaşlarda Söylediği Sözler, bir ülkenin kurtuluşuna, savaşlarda daha cesur ve atiklik göstermelerine öncülük ederek bugünki cumhuriyet toplumunun oluşmasına öncülük etmiştir. Her ulus, tarihi içerisinde kendisine yön verecek, ülkesi için her türlü fedakarlık gösterecek liderler daima aramıştır. Türk ulusunun başında yer alan Atatürk, Çanakkale savaşından başlayarak yurdu bir fiil düşman işgalinden kurtararak Cumhuriyet rejiminin gelmesine olanak sağlamıştır. Atatürk, attığı her adım ve program içerisinde askerlerini ve komutanları iyi bir şekilde idare etmiş, söylediği sözler ile morallerinin yerinde olmasını sağlamıştır. Bir söz bir asker ve ulus üzerinde ne kadar etkili olabilir diye soracak olursanız geçmişi iyi bir şekilde bilmeniz gerekmekte. Bu yazımız içerisinde Atatürk’ün Savaşlarda Söylediği Sözler hakkında bilgiler vererek savaşların nasıl galibiyetlerle sonuçlandırıldıklarına kısaca bakmak isteriz.

Atatürk Hangi Savaşta Hangi Sözü Söyledi?

  • Çanakkale Savaşını zaferle sonuçlanmasına olanak sağlayan en büyük etken öleceğini bile bile siperden düşmana doğru hücum eden kahraman Türk Askerleridir. Çanakkale Savaşı sırasında Atatürk tarafından söylenen Ben size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum sözü askerler üzerinde büyük etkiler uyandırmıştır.
  • Mondros Ateşkes Anlaşmasından sonra İstanbul işgal edilmeye başlanmış, İstanbul boğazının neredeyse tamamı İngiliz gemileri ile işgal edilmiş. Bu durum karşısında üzüntüye kapılan yaver Salih Bozok, Atatürk’ten gelen  Geldikleri gibi giderler”  sözünden sonra zafere olan inancının arttığını söylemiştir.
  • Amasya genelgesi sırasında monarşi ve padişahlık sistemine karşı olduğunu belirten Atatürk, Cumhuriyet rejiminin geleceğine dair ilk belirtileri Artık Anadolu İstanbul’a değil, İstanbul Anadolu’ya tabi olacaktır. ” sözü ile açıkça ifade etmiştir.
  • Başkomutanlık savaşı sırasında Dumlupınar’a kadar ilerleyen kahraman Türk askeri, Yunanın İzmire doğru koştuğunu gördüğü anda Atatürk’ten şu emri almıştır. “Ordular! Hedefiniz Akdeniz’dir, ileri!” bu söz ile beraber Yunan 9 Eylül 1922 itibari İzmir’de denize dökülmüştür.
  • İkinci İnönü savaşı sırasında alınan galibiyet başta Türk askeri olmak üzere kocaman bir ulusun bağımsızlığa doğru atacağı adımların sinyalini vermiştir. Atatürk, İsmet İnönü’ye yazmış olduğu tebrik mesajında şu sözü dile getirmiştir; “Siz orada yalnız düşmanı değil bu milletin makus talihini de yendiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir