Ders Notları

Beynimizin Bölümleri Nelerdir?

beyin

Bu yazımızda siz değerli ziyaretçilerimiz için beynin bölümlerini yatay ve dikey olarak iki aşamada inceleyeceğiz.

»Beynimizin Yatay Bölümleri Nelerdir?

Beynimizin yatay bölümünü 3 kısımda inceleyeceğiz.

Korteks, 2-6 mm arasında kalınlığa sahip olan en dış bölümdür. Hareketlerin istemli olarak yapılmasında, düşünme, algılama ve sonuç çıkarmada çalışan bölümdür.

Limbik Sistem ise ortada bulunur ve güne başlarken yaşadığımız heyecanımızın ve  cesaretimizin kontrol edilmesinde görevlidir. Biyolojik olarak uyku ve iştah gibi düzenli bir şekilde ritmimizi bulmamız için sağlıklı çalışması gerekmektedir. Sosyal yaşantımızda kurmak istediğimiz ilişkilerin olumlu olmasında etkilidir. Kendinizi iyi hissettiğiniz bağlanma duygusunun geliştiği bölümdür.

İlkel beyin bölümü en içte bulunur ve insanların duyu organlarının çalışmasıyla ilgilidir.

»Beynimizin Dikey  Bölümleri Nelerdir?

Beynimizin dikey bölümleri ise iki kısımda incelenebilmektedir.

Sol Beyin Bölümü: Vücudun sağ tarafını kontrol eden bölüm olarak karşımıza çıkar. Bu sayede mantıksal hareketlerin gerçekleşmesi mümkün olur. Problemleri çözme ve nesnelerin detaylarına inme konusunda sol beyin bölümünün çalışması önemlidir. Matematiğinizin kuvvetli olması, yabancı dili iyi bir şekilde öğrenmeniz ve kolay yönetilebilmeniz de bunun bir göstergesi olacaktır.

Sağ Beyin bölümü: Vücutta sol tarafı kontrol edebilen bölümdür. Çoğunlukla çocuk yaşlarda sağ beyin bölümünün kullanıldığını anlamamızı kolaylaştıran noktalar bulunmaktadır. Hayal gücünün gelişmiş olması, renklerin ve müziğin ön planda olması da bunu göstermektedir. Üretkenliği ve sosyal yaşamda gelişmeyi etkileyen bölüm olarak da bilinmektedir

Yorum yap.