Meraklısına

Bilgisayar Mühendisliği İş İmkanları – Maaşı

Bilgisayar Mühendisliği İş İmkanları – Maaşı

Bilgisayar Mühendisliği İş İmkanları – Maaşı konusu geleceğini kontrol altına almak isteyen öğrencilerin yapmış olduğu aramalar arasında ilk sırada yer almaktadır. Bilgisayar mühendisliği hakkında bilgiler için yazımızı okumaya devam ediniz. Geçmiş yıllara oranla bu meslek grubuna yüklenen vazife sayısı artırılmış, kamu kurum ve kuruluşlarının yanında birçok özel alanda da çalışma olanakları bulabildikleri ifade edilmiştir. Bu yazımız içerisinde Bilgisayar Mühendisi Maaşları başta olmak üzere birçok konuyu derinden ele alacağımızı belirtmek istiyoruz.

İlginizi Çekebilir: Yazılım mühendisliği iş imkanları ve maaşları konulu makalemizi inceleyerek yazılım mühendisliği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bilgisayar Mühendisliği İş İmkanları Nelerdir?

Bilgisayar Mühendisliği okumak isteyen kişilerin akıllarındaki en büyük sorunlardan birisi de gelecek korkusu olduğunu söyleyebiliriz. Teknolojinin gelişmesi ile beraber artık her evde bulunan bilgisayarlar insanların bu alan içerisinde oldukça üst düzey bilgili olmalarına katkı sağlamıştır. Bilgisayar mühendisliği iş imkanları, Son yıllarda kamu kurum ve kuruluşları içerisinde memur kadroları açılarak birçok bilgisayar mühendisinin alındığını, devletin bu kadroya oldukça özen verdiğini söyleyebiliriz. Kamu kurum ve kuruluşlarında Backend olarak çalışan bu kişiler Frontend gibi yazılım ve yazılım geliştirici vazifelere bürünebilirler. Sistemsel sorunları çözümleme, kurumlara ait sunucuların güvenliğini ve teknik sorunları ile ilgilenmeleri temel görevleri arasında yer almakta.

Bilgisayar Mühendisliği okumak isteyen öğrenciler ülkemiz içerisinde bulunan üniversitelerin mühendislik fakültelerini inceleyerek bu bölümünün bulunup bulunmadığını öğrenebilirler. Ayrıca 2 yıllık Bilgisayar Programcılığı okumuş öğrenciler de Dikey Geçiş Sınavına giriş yapıp yeterli puanı almaları durumunda bu bölüme yerleşebileceklerini belirtmek istiyoruz.

Bilgisayar Mühendislerinin Maaşları

Yukarıda hep Bilgisayar Mühendislerinin kamu ile bağlantılı olabileceklerinden bahsetmeye çalışmışız. Aslında bu meslek grubunun yaklaşık %10 gibi bir kısmı kamuda çalışmakta olup %90’lık kısmı özel sektörler içerisinde faaliyet göstermektedirler. Yeni mezun öğrenciler sektör içerisinde çalışmak istemeleri durumunda herhangi bir tecrübeleri olmadığından genellikle yol ve yemek parası aldıklarını söyleyebiliriz. Çoğu zaman askeri ücretin altında çalışan yeni mezunlar alanları ile ilgili deneyim ve tecrübe kazanmak zorundadır. Her yıl deneyimini artırıp alanı le ilgili uzmanlaşmaya başlayan mühendisler maaşlarının da dolaylı olarak yükseldiğini görebilirler. Bilgisayar mühendisliği maaşları 2. Yıllarında 2,000 TL’yi gören mühendisler 5. Yıllarının sonunda aylık 5 ile 7,5000 TL arasında maaş almayı başarabilirler. Kişinin kendisini hangi alanlarda geliştirdiği, ne gibi konularda uzman olduğu bu etapta oldukça önemlidir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merhaba arkadaşlar bölüm ile ilgili çok güzel bilgilerin olduğu bir video buldum aşağıdaki likten bilgisayar mühendisliği veya diğer mühendislikler için birinci ağızdan bilgiler alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı