Teknoloji

Bilgisayar’ın Ram Özelliklerini Öğrenme

Bilgisayar’ın Ram Özelliklerini Öğrenme

Bilgisayarda bulunan ekipmanlar, belirli bir sistem özelliklerine sahip olup ihtiyaçlar doğrultusunda kullanmak için tasarlanmışlardır. Bilgisayar kullanıcıları, herhangi bir oyun ya da program yüklemek istemeleri durumunda yapımcılar tarafından belirlenen sistem özelliklerine bakarak bilgisayarlarının oyun ve programları çalıştırıp çalıştırmadığı gözlemlemektediler. Bununla birlikte bilgisayarının eskidiğini düşünen kişiler yeni bir bilgisayar almak yerine güçsüz olan parçaları çıkartarak yerlerine yenilerini yenilerini istemektedirler. Bu nedenle bu yazımızda Bilgisayar’ın Ram Özelliklerini Öğrenme sorusu hakkında bazı bilgiler vermeye çalışacağız. Donanımlardan fazla anlamayan kişiler bilgisayarlarınız çöküp ekipmanlarının özelliklerine bakmak yerine alternatif çözüm önerileri ile yardımcı kaynaklar üzerinde RAM, anakart, hard disk gibi parçaların özelliklerinden öğrenmeye çalışmaktadır. Ram konusunun nasıl öğrenebilebileceğini dile getirecek olursak;

Bilgisayar’ın Ram Özellikleri Nasıl Öğrenilir?

Bazı yardımcı programlar üzerinden bilgisayarınız ile ilgili tüm ayrıntıları rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu programlar arasında yer alan CPU-Z, bilgisayarınız ile ilgili merak ettiğiniz tüm ayrıntıları sizlere sunmakta. Bu programın kullanıcılara sunduğu özelliklerden bahsedecek olursak;

Memory Slot Selection: Bilgisayar kasası içerisinde kaç tane slot bulunduğunu, hangisi slot içerisinde RAM bulunduğunu ayrıntılı bir şekilde göstermekte.

Module Size: Bu alan, bilgisayarlar içerisinde bulunan RAM’lerin boyutu hakkında bilgiler vermektedir.

Max Bandwidth: Bu alan, RAM’lerinizin hız değerlerini mhz değeri üzerinden göstermektedir. Bu değer, anakartın destekleyeceği türden olmasına dikkat edilmelidir.

Manufacturer: Bilgisayarda takılı bulunan RAM’in hangi firma tarafından üretildiğini göstermektedir.

Votage: Bilgisayar içerisinde bulunan RAM’in kaç volt enerji ile çalıştığını göstermektedir.

Bu program sayesinde bilgisayarlarda bulunan RAM’ler hakkındaki tüm verilere kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Düşük boyutlardaki RAM’lerin değiştirilmek istenmesi durumunda ya da boş olan slotlara yeni RAM takmak isteyen kişiler, yukarıdaki program aracılığıyla bilgisayarlarının ne tür RAM desteklediğini öğrenebilirler. Bunun haricinde yukarıda belirttiğimiz gibi bilgisayarları açarak takılı olan RAM’ler üzerindeki bilgileri okuyarak da bu bilgilere ulaşabilirsiniz. Bunun haricinde başka alternatif programlarda bulabileceğimizi, bu tür programların amacı sizlere bu tür bilgiler vermek olduğunu söyleyebiliriz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı