Ders Notları

Bitkiler Alemi Özellikleri ve Sınıflandırması

Geçmişte bitkiler hakkında ne kadar bilgiye sahip oldunuz? Gerçekten Bitkiler alemi hakkında bir şeyler bildiğinizi düşünüyor musunuz? Bitkileri ne kadar iyi tanıyorsunuz? Bitkiler alemi nedir ve tam olarak ne anlam taşıyor? Bitkilere özgü bazı şeyler olduğunu biliyor muydunuz? Bitkiler Alemi Özellikleri hakkında neler biliyorsunuz? Peki, Bitkilerin kendi içlerinde gruplara ayrıldığını biliyor muydunuz? İşte bitkilere ait bilmeniz gereken birçok şey ve Bitkiler alemi sınıflandırma.

Bitkilerin Özellikleri ve Sınıflandırması

Dünyada yaşamın devam edebilmesi ve biz insanlar için bir yaşam kaynağı olan oksijeni bizlere sağlayan bitkiler bunu gerçekleştirmek için fotosentez adını verdiğimiz çalışmayı yürütürler. Bir bitki fotosentez yaparak kendi yaşamı için ihtiyaç duyduğu besini üretebilir. Bitkiler kendi içerisinde ökaryotik, ağaç, çiçek, ot, yosun vb. birçok organizmayı barındıran oldukça geniş ve devasa bir canlı alemidir. Dünyada fotosentez işlemini gerçekleştiren canlılar yalnızca bitkiler değil aynı zamanda bazı tek hücreli canlılarda yapabilmektedir. Fakat öne çıkan canlılar kuşkusuz bitkilerdir. Bitkiler topluluklar halinde yaşamlarını sürdürür.

Bitkilerin Özellikleri

  • Bitkiler çok hücreli canlılar grubuna dahildir.
  • Bitkilerin hücre zarları etrafını selülozdan oluşan bir hücre çeperi sarar.
  • Bitkilerin kloroplastları bulunur.
  • Ototrof beslenirler. Fotosentez gerçekleştirirler.
  • Bitkilerin depo karbonhidratı ise nişastadır.
  • Pasif hareket gerçekleştirirler.
  • Bitkiler kendi içerisinde çiçekli ve çiçeksiz adı verilen temel 2 gruba ayrılır.

Bitkilerin Sınıflandırması

Bitkilerin sınıflandırması 2 temel başlık altında gösterilir. Bunlar Tohumsuz Bitkiler (Çiçeksiz Bitkiler) ve Damarlı Tohumlu Bitkiler (Çiçekli Bitkiler)’dir.

Tohumsuz Bitkiler – Çiçeksiz Bitkiler

Tohumsuz Bitkiler kendi içerisinde Damarsız ve Damarlı olmak üzere 2’ye ayrılır.

Damarsız Tohumsuz Bitkiler; Ciğer Otları ve Kara Yosunları

Damarlı Tohumsuz Bitkiler; Kibrit Otları, At Kuyrukları, Eğrelti Otları

Damarlı Tohumlu Bitkiler – Çiçekli Bitkiler

Damarlı Tohumlu Bitkiler 2 temel başlık altında gösterilir. Bunlar Açık Tohumlu ve Kapalı Tohumlu’dur.

Açık Tohumlu Bitkiler; Çam, Ardıç, Servi, Köknar, Ladin, Ginkgo, Sekoya

Kapalı Tohumlu Bitkiler; Kapalı Tohumlu Bitkiler kendi içerisinde tekrardan 2’ye ayrılır. Tek Çenekli olarak adlandırılan, Soğanlı Bitkiler, Orkideler, Tahıllar, Muz Ağacı, Zencefiller, Ananas, Palmiyeler’dir. Bunun yanı sıra 2. Alt grubu olan Çift Çenekli’ler ise; Baklagiller, Turunçgiller, Elma, Armut, Nar, Kayısı, Ispanak… gibi bitkilerdir.

bitkiler alemi sınıflandırma

Daha Fazla Göster

Engin Öztürk

Güzel ülkemizin Antalya iline bağlı Manavgat ilçesinde 10 Mayıs 1997 yılında doğmuş bulundum. Hayatımın erken yaşlarında abimin bilgisayar oyunlarına olan ilgisi sebebiyle bende bir bilgisayar kurdu olarak yetişmeye başladım. 5 Yılı aşkın süredir web siteleri için içerik editörlüğü yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı