Biyoloji – Canlıların Ortak Özellikleri

Biyoloji Konusu Canlıların Ortak Özellikleri

Lisenin konuları arasında yer alan canlıların ortak özellikleri konusuna, biyoloji dersinde sık sık ulaşıyoruz. Bu konuya dair pek çok bilgi var. Biz sizin için bu bilgileri en özet şekillerde ön plana çıkarmak istiyoruz. Peki ama nedir bu ortak özellikler? Bir canlının, canlı olabilmesi için neye ihtiyacı var? Gelin bakalım.

Canlıların Ortak Özellikleri

Hücresel yapıya ihtiyaç var: bütün canlılar hücreden oluşuyor. Hücre en küçük yapı birimidir, bu unutulmasın.

Beslenmeye ihtiyaç var: bütün canlıların yaşaması için, beslenmeye ihtiyacı vardır. Ne şekilde olursa olsun kendini beslemesi gerekiyor. Otorotof ve hetorotrof olarak beslenme seçeneği vardır. Otorotof, canlıların kendi besinlerini üretmesidir. Yani dışarı bağlı olmaz. Mesela ışık ile besin üretmek ve bakteriler gibi sentetik alanlarda besin üretmek. Heterotrof ise dışarıdan hazır alınan besinler oluyor. Kısaca tüketiciler deniyor yani.

Enerji üretimine ihtiyaç var (solunum da diyebiliriz): Bütün canlılar, aldıkları besini harcarlar ve enerji üretirler. Yani sistem üretir. Bu yüzden canlıların canlı olabilmesi için nefes alması ve enerji üretmesi gerekiyor.

Büyümeye ihtiyaç var. Canlılar, bir şekilde büyümeye ihtiyaç duymaktadır. Besinlerle, solunumlarla ve yaşam seçenekleriyle, büyüme gerçekleşiyor.

Hareket etmeye ihtiyaç var,

Boşaltıma ihtiyaç var,

Üremeye ihtiyaç var,

Uyarmaya ve uyarılmaya ihtiyaçları var,

Organizma ve organizasyona ihtiyaç var,

Bu detaylar, bir canlının canlı olmasını sağlayan detaylardır. Dolayısı ile her canlıda olması gereken bu özellikler, ortak özellikler olarak bilinir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.