İnternet'e Dair

Chrome Siyah Ekran Sorunu

Chrome Siyah Ekran Sorunu

Tarayıcı sektörünü lideri konumunda yer alan Google Chrome, dünya üzerinde milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktadır. Bu denli büyük bir kullanıcı sayısı bulunan Chrome, her zaman maalesef ki stabilliğini koruyamamaktadır. İnternet erişimi sırasında, bazı kullanıcılar Google Chrome’un siyah ekran hatası vererek herhangi bir işlem yapmalarına izin vermediğinden bahsetmektedirler. Bu yazımız içerisinde Chrome Siyah Ekran Sorunu hakkında bilgiler vererek bu soruna neden olan etmenler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

  • Chrome Siyah Ekran Sorunu üzerine yaptığımız araştırmalarda, bu sorunun temel de grafik kartı kullanımı sırasında meydana gelen bir sıkıntıdan dolayı oluştuğunu öğrendik. Google Chrome’un son sürümünü kullanmanız, silip tekrardan kurmanız, tarayıcı önbelleğini silmeniz herhangi bir çözüm sağlamayacaktır. Bizim de başımıza gelen bu soruna nasıl çözülür ettiğimizi dile getirecek olursak;Google Chrome, görev çubuğunuzda sabit bir şekilde ekli ise ilk olarak siyah ekran aldığınız andan itibaren fareye sağ tık yaparak Google Chrome’u görev çubuğundan kaldır seçeneğine tıklayınız.
  • Daha sonra tarayıcıyı kapatarak masaüstüne geliyor, Google Ghrome’un üstüne gelerek tekrardan bir sağ tık işlemi yaparak özellikler bölümüne giriyoruz. Özellikler bölümü içerisinde kısayol sekmesine tıklıyoruz. Kısayol adresinin bulunduğu bölüme gelerek resimde de göreceğiniz gibi bir boşluk bırakıp “–disable-gpu” komutunu yazıyoruz.

  • Bu işlem sonrasında aşağıdan ilk olarak uygula daha sonra kaydet diyerek işlemimizin kayıt altına alınmasını sağlıyoruz. Eğer daha önce bu tür işlemler yapmadıysanız bir uyarı penceresi gelerek sizden yönetici izni isteyebilir. Gerekli izinleri verdikten sonra ayarlarınızın başarılı bir şekilde kaydedildiğini görebilirsiniz.
    Daha sonra tekrardan isterseniz Google Chrome’u tekrardan görev çubuğuna ekleyebilirsiniz.

Bu işlemi yapmanız ile beraber Chrome Siyah Ekran Sorunu durumunu rahatlıkla ortadan kaldırabilirsiniz. Eğer siyah ekran sorunu halen devam ediyorsa;

Google Chrome’u tekrardan açarak adres satırına “chrome://flags/#enable-gpu-rasterization” komutunu yapıştırınız. Yukarıdaki görselde gösterildiği gibi GPU Rasterization bölümünü Disable yaparak tarayıcıyı yeniden başlatınız. Bu iki çözüm yönteminin uygulanması ile Chrome Siyah Ekran Sorununa kesin bir şekilde çözüm üretebileceğimizi belirtmek isteriz. Eğer halen bir sorun yaşıyorsanız bizlere yorum alanı üzerinden ulaşarak alternatif çözümler isteyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı