Ana Sayfa » Nasıl Yapılır » Depremde Yapılması Gerekenler
Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2017

Depremde Yapılması Gerekenler

deprem-esnasinda-yapilmasi-gerekenler

Depremde Yapılması Gerekenler

  Depremlerle yaşamayı öğrenmemiz gerektiğinden daha önceki yazımızda bahsetmiştik. BU yazımızda ise depremde yapılması gerekenler konusunu işlemek istiyoruz. Sizlere AFAD kaynaklı bir çözüm sunmak istiyoruz bu yazımızda. Bu yüzden net olarak her şeyi anlatıyoruz. Deprem esnasında dışarda iseniz ya da evde iseniz, sakin olmanızı öneriyoruz. Kesinlikle telaşa kapılmayın. Çünkü insanların başına ne geliyor ise, telaştan geliyor. Bina içine girmeye ya da dışarı çıkmaya çalışmayınız. Bu da sizi gerecektir ve oldukça sorunlu bir durum yaratacaktır. Yaranmalar genelde bu şeklide oluşuyor.

Bina İçindeyseniz Bunlara Dikkat

Bina içinde iseniz merkeze yakın bir yerde duvara yaslanmanızı öneriyoruz. Ya da sağlam bir masanın altına saklanın. Pencerelerden ya da kapılardan kesinlikle uzak durunuz. Dışarda iseniz durum çok daha farklı. Kesinlikle elektrik tellerinden ya da bacalardan ve benzeri direklerden uzak durmaya çalışınız. Üzerinize bir şekilde bir şeyin temas etmeyeceği, yıkılmayacağı yerleri tercih etmenizi öneriyoruz bu konularda. Eğer karanlıkta kalırsanız, bina içerisinde kesinlikle kibrit, çakmak ya da mum gibi yanıcı maddeleri yakmayın. Bu sorun yaratabilir.

Araçta İseniz Bunlara Dikkat

Araçta iseniz de kesinlikle köprülerden ve benzeri yerlerden uzakta turunuz. Aracınızı sakin bir konuma park edip orada depremin geçmesini bekleyiniz. İş yerinde iseniz masanın ya da mobilyanın altına saklanabilirsiniz. Şayet binanız çok katlı ise, bir kolona yaslanmanızı öneriyoruz. Özetle panik yapmayın, mümkün mertebe bilincinizi korumaya çalışın.

Depremde Yapılması Gerekenler yazısı hakkında atacağınız yorumları lütfen imla kurallarına uygun bir şekilde atınız. Depremde Yapılması Gerekenler başlıklı içerik yazarlarımız tarafından hazırlanmıştır, telif hakkı içeren görsel veya metinler için admin@merakliplatform.com mail adresine bildirimde bulunun.

Yorum yap.