Genel Blog

Dilekçe Nasıl Yazılır?

Dilekçe Nasıl Yazılır?

Dilekçe, resmi kurumlar ile iletişimde bulunmak, bir talepte bulunmak ya da bir karar ile ilgili bilgi almak, izin almak gibi birçok alanda kullanılan resmi bir evrak olarak gösterilmekte. Dilekçe, resmi bir evrak olmasından dolayı belirli bir sıra dahilinde yazılmakta olup kuralları bulunmaktadır. Bugün, bu yazımız içerisinde dilekçe nasıl yazılır? sorusuna yanıt bulmaya çalışacağız.

Dilekçe Yazım Kuralları

  • Dilekçe yazımı herhangi bir kağıt üzerine yapılmamalıdır. Sadece beyaz, A4 kağıt üzerine yapılmalıdır. Yazı yazılırken kalemin izi kesinlikle arka yüze geçmeyecek şekilde ayarlanmalıdır.
  • Kalem seçimine özen gösterilmelidir. Sadece siyah ya da mavi tükenmez kalem ile yazılmalıdır. Bu renkler dışında yazılan yazılar kabul edilmeyecektir. Bununla beraber bilgisayar ortamında, daktilo ya da dolma kalem gibi seçenekler ile de yazılabilmektedir.
  • Dilekçenin başlangıcı hangi kuruma iletiliyorsa o kuruma hitap edilerek başlanmalıdır. Yazan kişi, bulunduğu yer, tarih kesinlikle belirtilmelidir.
  • Yazım sırasında kullanılan dil ve üslup kesinlikle nesnellik üzerinden ciddi ve resimi olmalıdır. Kullanılan dile kesinlikle dikkat edilmelidir.
  • Dilekçe sırasında anlatılmak istenen sorun, olay ya da istek uzunlamadan ziyade açık, kısa ve net bir şekilde anlatılmalıdır. Ayrıntı kısmının sade ve anlaşılabilir olmasına dikkat edilmelidir.
  • Dilekçe ile bir kurumdan istekte bulunacak kişi; isteyeceği şeyin kesinlikle TC Yasalarına uygun bir istek olmalıdır. Yasalara uygun olmayan bir istekte bulunma durumunda adli işlem başlatılacağını, daha sonra gelecek herhangi bir şikayet geldiğinde dilekçe hakkında ifade verilmesi gerekmektedir.
  • Dilekçe sırasında dikkat edilmesi gereken en büyük husus hiyerarşik düzene dikkat edilmesi gerektiğidir.
  • Üst makamlara yazılan dilekçe içerisinde ” durumu bilgilerinize arz ederim…” şeklinde bir yazıda bulundurulması gerekmektedir.
  • Dilekçe içerisinde yazım, imla ve noktalama işaretlerine açık bir şekilde dikkat edilmesi gerekilmektedir.
  • Bitiş bölümünde ise dilekçe sahibi kesin bir şekilde açık adresini, adını, soyadını ve imzasını atarak bitirmelidir.

Dilekçede eklenmesi gereken herhangi bir belge ya da resim, ekler şeklinde bir alan oluşturularak en alt bölüme eklenmelidir. Bu şekilde oluşturulmuş dilekçeler resmi ve profesyonel olarak kabul edilmektedir.

Dilekçe Örneği

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı