Meraklısına

Doların Üstündeki Kişiler ve Kısaca Bilgi

Doların Üstündeki Kişiler ve Kısaca Bilgi

Doların Üstündeki Kişiler ve Kısaca Bilgi konusu gerek ülkemizde gerekse diğer ülke vatandaşlarının en çok merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Aslına bakacak olursak dolar büyük gizemleri üzerinde barındıran, her bir bölümü içerisinde ayrı ayrıntılar veren bir para birimi olduğunu söyleyebiliriz. Her bir noktasında gizli örgütlerin sembollerinin olduğunu dahi ifade edilmekte. Bastırılan her yeni para üzerine o dönemin en etkili isimlerinin yer aldığını söyleyebiliriz.

1 Dolar Üstündeki Kişi: George Washington

Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk başkanı olması ile bilinen George Washington, Amerika’nın bağımsızlık savaşları sırasında ön plana çıkan, kıta ordularına öncülük yapan kişi olarak da gösterilmektedir. 300 yıllık ABD tarihinin en önemli kişisi olarak gösterilmektedir.

2 Dolar Üstündeki Kişi: Thomas Jefferson

Amerikan Bağımsızlık Bildirisinin yazarı olarak gösterilen Thomas Jefferson, ABD hükümetinin 3 başkanı olarak gösterilmekte. Amerika’nın kurucuları arasında yer alıp hakkında binlerce eser yazılmıştır.

5 Dolar Üstündeki Kişi: Abraham Lincoln

Amerikan devletinin en önemli hukukçu ve siyasetçilerinden birisi olarak gösterilen Abraham Lincoln, ABD hükümetinin 16. Başkanı olarak gösterilmekte. Meydana gelen iç savaşları bitirerek büyük bir başarı elde edebilmesine karşın kendisine düzenlenen bir suikast ile öldürülerek tarihe geçmiştir.

10 Dolar Üstündeki Kişi: Alexander Hamilton

Alexander Hamilton, Amerikan başkanlığı yapmamasına karşın dolar üzerindeki yerini alan ilk kişi olarak gösterilmekte. Kendisi, ABD’nin mali sisteminin kurucusu olup ülke içerisindeki ilk hazine bakanı olarak gösterilmektedir.

20 Dolar Üstündeki Kişi Andrew Jackson

Amerika Birleşik Devletleri’ne iz bırakan başkanlar arasında gösterilen Andrew Jackson, ülkenin 7. Başkanı olarak gösterilmekte.  Andrew Jackson hakkında bugün dahi bilinmeyen bazı sırlar ortaya çıkmaktadır.

50 Dolar Üstündeki Kişi Ulysses S. Grant

Askeri sistemlerden gelerek başarı yakalayan kişiler Amerikan hükümetine başkan olarak atanmaktadır. 18. Devlet başkanı olarak gösterilen Ulysses S. Grant, meydana gelen iç savaşları sonlandırarak ABD içerisindeki sorunları çözmesi ile dünya üzerinde büyük bir üne sahip olmuştur.

100 Dolar Üstündeki Kişi Benjamin Franklin

Amerika’nın yüz timsallerinden birisi olarak gösterilen Benjamin Franklin, başta mucit olarak gösterilmekte olup yazarlık, felsefe, yayımcılık alanında çalışmalar yapmış, ülkenin en önemli bilim insanlarından birisi olarak yerişini almıştır. Meydana getirdiği yeniliklerden dolayı 100 dolar üzerine onun ismi yapıştırılmıştır.

 

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı