Ana Sayfa » Genel Blog » Dünyada En Çok Okunan Romanlar
Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2018

Dünyada En Çok Okunan Romanlar

Dünyada En Çok Okunan Romanlar

Dünyada En Çok Okunan Romanlar listesi okuma alışkanlığına sahip olan ya da olmak isteyen kişilerin daima merak ettiği konular arasında yer almaktadır. İnsanlar, yazıyı buldukları günden itibaren daima bulduğu nesneler üzerine yazılar yazmaya çalışmış, kendilerinden sonra gelen kişilerin okumalarını istemiştir. Romanlar, tarihin en eski dönemlerinden itibaren yazılmaya başlanmış edebi eserler arasında yer alıp insanları farklı dünyalara, farklı hayatlara doğru götürebilmektedir. Bu yazımız içerisinde Dünyada En Çok Okunan Romanlardan ilk 5’ini sizlere bahsetmeye çalışacağız.

İlginizi Çekebilir: En Çok Kitap Okuyan Ülkeler adlı yazımız ile en çok kitap okuyan ülkeleri listeledik, göz atabilirsiniz.

Harry Potter ve Felsefe Taşı

J.K Rowling tarafından kaleme alınan Harry Potter serisi dünya üzerinde en çok okunan kitaplar listemizin 5. sırasında yer almaktadır. Bugüne kadar 107 milyon kopya satan kitap senaryosunu beyazperdeye aktarılması ile beraber büyük bir patlamalar yaşamıştır. Serinin ilk kitabı olmasından dolayı okunma ve satılma oranının oldukça fazla olduğunu söyleyebiliriz. Harry Potter serisinin devamı niteliğinde çıkarılan 6 kitabın ortalama satılan kopya sayısının 50 milyon ile 65 milyon arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Küçük Prens

Cemal Süreya ve Tomris Uyar tarafından Türkçe’ye çevrilen Küçük Prens kitabı Dünya üzerinde 140 milyon adet satış yaparak kendi alanında büyük başarılar yakaladığını söyleyebiliriz. İçerik bakımından küçük bir çocuğun gözünden büyük insanların yaşantısı konu edinilir. Sahra Çölüne düşen bir uçağın pilotunun sağ olarak kurtulduğunu ve çöl ortasında yaşayan küçük prens ile tanışmasını konu edinmektedir. Pilot, küçük prensi de alarak 6 farklı gezene yaptığı seyahatler kitap içerisinde 27 farklı bölümde anlatılmaya çalışılmıştır.

Hobbit

Mitolojik orta Dünya evreni düzenini konu edinen Hobbit kitabı Yüzüklerin Efendisi serisinin devamı niteliğinde kaleme alınmıştır. Kitap içerisinde Bilbo Baggins’in Galdaf ile tanışmasını, Gandalf ile çıkılan yolda kadim yüzük ile tanışması gibi konuları ele almaktadır. Filme uyarlanan kitap gişe içerisinde oldukça güzel başarılar lede etmiştir. Kitap, bu güne kadar 141 milyon adet satış gerçekleştirmiştir

Yüzüklerin Efendisi

Dünyanın en iyi filmleri arasında yer alan Yüzüklerin Efendisi serisinin de aynı isimden yazılan romandan kurgulandığını söyleyebiliriz. Piyasaya sürüldüğü ilk günden bu yana 150 milyondan fazla satış gerçekleştirmiştir.

İki Şehrin Hikayesi

200 milyondan fazla satış gerçekleştirerek dünyanın en çok satan romanını elinde bulunduran İki Şehrin Hikayesi suçsuz yere 18 yıl hapis yatan bir gençin hikayesini anlatmaktadır. En yakın arkadaşının sayesinde hapisten çıkar kahraman, evlilik planlaması yaptığı sırada meydana gelen Fransız ihtilalinin hayatlarında meydana getirdiği etkileri konu edinmektedir.

 

Dünyada En Çok Okunan Romanlar yazısı hakkında atacağınız yorumları lütfen imla kurallarına uygun bir şekilde atınız. Dünyada En Çok Okunan Romanlar başlıklı içerik yazarlarımız tarafından hazırlanmıştır, telif hakkı içeren görsel veya metinler için admin@merakliplatform.com mail adresine bildirimde bulunun.

Yorum yap.