Genel Blog

En Verimli Ders Çalışma Saatleri

En Verimli Ders Çalışma Saatleri

Öğrenciler, ve aileler gelecek planlaması yapmak için daha ilkokul eğitimden başlayarak en iyi eğitimin alınabilmesi için çaba göstermekteler. Ortaokul öğrencileri iyi bir liseye gidebilmek, lise öğrencileri ise iyi bir üniversite ve bölüme gidebilmek için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışmaktadırlar. Bazı durumlarda öğrenciler ne kadar ders çalışırlarsa çalışsın başarılı olamadıklarından bahsetmektedirler. Bu durum çoğunlukla öğrenciden kaynaklı gibi gösterilse de aslında bilinçsiz ders çalışması ile ilgili olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle bu yazımız içerisinde aile ve öğrencilere En Verimli Ders Çalışma Saatleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Bazen gün boyu ders çalışmasına karşın başarılı olamayan öğrenciler, verimli saat aralıklarında yapacakları birkaç saatlik çalışma ile başarılı olabilmektedirler.

Uzmanlar, her çocuğun en verimli ders çalışma saatinin birbirine göre değişiklik gösterdiğini belirtse de sabah saatlerinin aslında çok önemli olduğundan bahsetmektedirler. Sabah saatlerinde yapılacak birkaç saatlik çalışma o ders ve konudan maksimum etki alınmasına olanak sağlamakta. İnsan sabah uyandığından beyninin dinlenmiş, sakin ve boş olmasından dolayı odaklandığı konudan en iyi şekilde verim almasına olanak sağlamakta. En Verimli Ders Çalışma Saatleri konusunda yaptığımız araştırmalar bizlere şu saat aralıklarını tespit etmemize olanak sağlamıştır.

07:30 – 11:00 Arası

Matematik, Fen, Fizik gibi düşünme gerektiren derslerden sürekli başarısız oluyorsanız ders çalışma saatlerinde düzenlemeler yapmanız gerekmektedir. Yukarıda belirttiğimiz 07:30 ile 11:00 arasında bu dersler üzerine çalışma yapan öğrenciler,  başarı oranını kat ve kat artırdıklarını göreceklerdir. Bu saatler beynin dinlenmiş olmasından ötürü en verimli ders çalışma saatleri olarak gösterilmektedir.

16:00 -18:00 Arası

Gün içerisinde beyin yorgunluğu yaşayan kişiler, belirli bir süreden sonra ders çalışamadıklarını ifade etmektedirler. Bunun asıl nedeni beyinin dinlenme süresine ihtiyaç duymasından dolayı belirli bir bekleme süresi gerekmektedir. Bir miktar dinlenen öğrenciler için öğleden sonrası için En Verimli Ders Çalışma Saatleri 4 ile 6 olarak gösterilmektedir.

19:30 – 22:30 Arası

Akşam 18:00 gibi çalışma sürecini bitiren öğrenciler, bir miktar dinlendikten sonra yine kaldıkları yerden ders çalışmaya başlamak için dinlenmeye gerek duyarlar. Akşam ve sonrası için ideal çalışma saat aralığının ise 19:300 ile 22:30 arası olduğunu söyleyebiliriz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı