Ders Notları

Fizik – Dalgaların Sınıflandırılması

Fizik – Dalgaların Sınıflandırılması

Fizik, gerek lise öğrencilerinin, gerekse üniversite öğrencilerin en zorlandığı dersler arasında yer almakta. Fizik konuları biraz karışık olarak görülmesinden dolayı öğrenim durumu karmakarışık olabiliyor. Bu yazımız içerisinde fizikte en çok merak edilen ve en çok zorlanılan bölüm olan dalgaların sınıflandırılması hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Dalgalar titreşim doğrultusuna göre ve taşıdıkları enerjiye göre iki ayrılmaktadır. Bunlar hakkında ayrıntılı bilgiler verecek olursak;

Titreşim Doğrultusuna Göre Dalgalar

Titreşim, dalgaların yönünü belirleme konusunda oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Eğer bir titreşimin doğrultusu ile ilerleme doğrultusu birbirine dik ise bu dalgalara fizik içerisinde enine dalga denilmektedir.

Enine dalgalar örnek verecek olursak; deprem dalgaları, elektromanyetik dalgalar, su dalgaları ve yay dalgaları Bu bölüme örnek olarak gösterilebilmektedir.

Birde titreşimin doğrultusu ile hareketin doğrultusunun birbirine paralel olma durumu vardır. Birbirlerine paralel olan dalgalara ise boyuna dalgalar ismi verilmektedir. Bu bölüme gösterebileceğimiz örnek ise; ses dalgaları, yay dalgaları, su dalgaları, deprem dalgaları bu bölüme örnek olarak gösterilmektedir.

Yay dalgaları, su dalgaları ve deprem dalgaları hem enine hem de boyuna dalga tipi içerisinde yer almaktadır.

Taşıdıkları Enerjiye Göre

Taşıdıkları enerjiye göre de Dalgalara kendi arasında 2 farklı bölüme ayrıldıklarını görebiliyoruz. Bunlardan ilki mekanik dalgalar olarak gösterilmekte olup yay, deprem, su ve ses dalgalarını mekanik dalga olarak sınıflandırıldığını söyleyebiliriz.

İkincisi ise, elektromanyetik dalgalar olarak belirtilmekte. Radyo dalgası, mikrodalga, kızılötesi, mor ötesi, görünür ışık, x ışınları, gama ışınları elektromanyetik dalga statüsü içerisinde yer almaktadırlar.

Yay, su, ve deprem dalgalarının bir çok kategori içerisinde ortak olarak sıralandığını görebilirsiniz. Bu durumun dalganın yönüyle alakalı olduğunu, dalganın yönü türünün değişmesine de neden olmakta. Dalgalar konusunu okuyarak anlayamazsınız. Bu konu hakkında testler çözerek konuyu pekiştirmeli testler üzerinden mantıklar oluşturarak sorunlara ilişkin çözüm önerileri üretmeniz gerektiğini belirtmek istiyoruz. Eğer anlayamadığınız ya da anlatamadığımız bir durum var ise bizleri yorum bölümü üzerinden ulaşarak sorunlarınızı dile getirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı