Ana Sayfa » Meraklısına » Fizyoterapist Ne İş Yapar, Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar?
Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2018

Fizyoterapist Ne İş Yapar, Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar?

Fizyoterapist Ne İş Yapar?

Fizyoterapist ne iş yapar? Sık sık duyabileceğiniz fakat tam olarak ne iş yaptığı hakkında bilginizin bulunmuyor olabileceği Fizyoterapistler oldukça önemli bir göreve sahiptir. Birçok özel kurumun yanı sıra kamu kurumlarında da görev alma şansları bulunan bu kişiler Sağlık Hizmetleri adı altında çalışmalarını sürdüren lisans mezunu kişilerdir. Peki, bir Fizyoterapist tam olarak ne iş yapıyor, Fizyoterapist maaşları nasıl? Genç arkadaşlarımız ileride bir Fizyoterapist olmayı düşünüyor fakat fizyoterapist nasıl olunur, fizyoterapistin görevi nedir gibi soruları merak ediyor olabilir.

Öncelikle, Fizyoterapist Kimdir?

Bir insan vücudu zaman içerisinde çeşitli senaryolar sonucunda fiziksel hareket kabiliyetinde bir azalma yaşayabileceği gibi tamamen ortadan kalkması da muhtemel. Bir fizyoterapist tam olarak burada devreye girerek insan vücudunun fiziksel anlamda kapasitesini arttırmaya yönelik uygulayabileceği birçok yöntem sayesinde kişilerin hayat kalitelerinde gözle görülür artış, daha sağlıklı bir yaşama kavuşabilmesi için çalışmalar yürütür.

Bir insan geçireceği kaza, yaralanma, hastalık veya doğuştan gelen bir özrü nedeniyle hareket sisteminde yaşanan bozulmalar ve hasarlar sonucunda; ağrılar, hareket bozuklukları veya hareket yeteneğini tümüyle kaybedebilir. Bir Fizyoterapist uygulayabileceği farklı yöntemler arasından en uygun olanı seçmek ve hastası için doğru tedavinin uygulanmasında rol oynar.

Nasıl Fizyoterapist Olunur?

Eğer hayalleriniz arasında bir gün Fizyoterapist olmak yer ediniyorsa bunun için öncelikle Sağlık Bilimleri Fakültesi bulunan bir Üniversite araştırmasıyla yolunuzu çizebilirsiniz. İlgili fakültenin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden mezun olmaya ihtiyacınız var. Fizyoterapist olabilmenin tek yolu ilgili fakülte ve bölümden mezun olmaktır.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü devlet üniversitelerinin yanı sıra birçok özel üniversitede de yer almaktadır. Bu mesleği yapmayı düşünen kişiler alternatif birçok üniversite arasında tercih yapmakta özgürdürler.

Peki, Fizyoterapist Ne İş Yapar?

Bir Fizyoterapist’in öncelikli görevi hastanın hastalığının ne derece ileri seviye olduğunu belirleyebilmek adına hareket kabiliyetini ölçerek uygulanabilecek tedavi yöntemlerini gözden geçirmek ve izlenecek yolu çizmektir. Her hasta için aynı tedavi yöntemlerini uygulamak kişilere daha fazla zarar verebileceği gibi herhangi bir iyileşmenin gözlemlenememesi de muhtemeldir.

Bir Fizyoterapist ne iş yapar denildiğinde birçok kişi; Fizyoterapistler hastanın rahatsızlığıyla ilgili tanı koymaktadır diye cevap verecektir. Fakat, Fizyoterapistlerin görevleri arasında hastalıkların teşhisi ile ilgili bir durum bulunmamaktadır. Fizyoterapistlerin görevi; alanında uzman doktalar tarafından konulmuş olan teşhisler sonucunda fizyoterapi yöntemlerinden en uygununu seçerek tedavi uygulamaktır.

Fizyoterapist Maaşları Ne Kadardır?

Fizyoterapi mesleğini seçmeyi düşünüyor ve oldukça yüksek maaşınızın olacağını düşünüyorsanız birazdan paylaşacağımız rakamlar moralinizi bir miktar düşürebilir. Çünkü, günümüzde Fizyoterapist olmak için Üniversitelerden mezun olan kişi sayısının oldukça fazla olması, bu kişilerin iş aramaları Fizyoterapistlerin maaşında gözle görülür düşüşlere sebep olmaktadır. Fizyoterapist’in bulabileceği iş imkanının oldukça fazla olmasına rağmen Fizyoterapist maaşları 2018 yılı itibariyle 2.500 TL’den başlıyor.

Faaliyet gösterdiğiniz sağlık kurumunun özellikleri, hizmet yılınız gibi faktörlerin eklenmesiyle birlikte fizyoterapistler ne kadar maaş alıyor sorusunun cevabı 3500 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Fizyoterapist Ne İş Yapar, Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar? yazısı hakkında atacağınız yorumları lütfen imla kurallarına uygun bir şekilde atınız. Fizyoterapist Ne İş Yapar, Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar? başlıklı içerik yazarlarımız tarafından hazırlanmıştır, telif hakkı içeren görsel veya metinler için admin@merakliplatform.com mail adresine bildirimde bulunun.

Yorum yap.