GtMetrix Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

GtMetrix Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Sponsorlu Bağlantılar

GtMetrix Optimizasyonu Nasıl Yapılır? konusu internet sitesi sahipleri tarafından son zamanlarda oldukça fazla merak edilmektedir. Webmasterlar için sitelerinin analiz edilmesi, hatalarının söylenmesi oldukça önemlidir. Bu bağlamda piyasalar içerisinde yer alan GtMetrix, bir web sitesini A’dan Z’ye kadar inceleyerek kusurlarını tespit edip nerelerde hata yapıldığını göstermektedir. Site açılış hızı, siteyi yavaşlatan etmenler tek bir analiz ile önümüze sunulmaktadır. Bu analizler sonucunda verilen hataları listeyeceğimiz bu yazıda uyarıları dikkate alan kişilerin GtMetrix Optimizasyonu Nasıl Yapılır? sorusuna cevap bulacaklarını söyleyebiliriz. Aşağıdaki yer alan hataların her biri Optimizasyonun birer parçası olarak belirlendiğini görmekteyiz.

GtMetrix Optimizasyona Etki Eden Faktörler 

Page Speed (Sayfa Açılık Hızı) Nedir?

GtMetrix Optimizasyonu Nasıl Yapılır? sorusuna vereceğimiz ilk ve en önemli yanıt sayfa açılış hızıdır. Bir internet sitesinin açılış hızı herşeyden önemli olarak gösterilmektedir. Açılış hızlı başta SEO olmak üzere birçok optimizasyonun olumlu ya da olumsuz etkilenmesine neden olmakta. GtMetriz, sayfaların neden geç açıldığı ile ilgili bilgiler vermektedir.

Inline Small JavaScript

JavaScript kodları, internet sitelerin yavaşlamalarına olanak sağlayan en büyük etmenler arasında yer almaktadır. GtMetrix, JavaScrpt kodlarını tema içerisinden bütünü ile çekmek yerine oluşturulan ufak bir kod ile çekmenize olanak sağlamaktadır.

Minify CSS 

Site sahiplerine tema dosyaları içerisinde yer alan CSS dosyalarının boyutunu göstererek sıkıştırmaları gerekenlerin listesini verir.

Specify Image Dimensions

Site sahiplerine kullanmış olduğu resimler ile ilgili bilgiler vererek resimlerinin ortalama olarak hangi yükseklik ve genişlik değerlerine sahip olması hakkında bilgiler vermektedir.

Optimize İmages

Site sahipleri, bu bölüm içerisinde internet sitelerine yükledikleri resimler hakkında bilgiler alırlar. Hangi resimlerin boyutunun yüksek olduğunu, sıkıştırılması gereken resimler bu bölümde yer almaktadır.

Defer Parsing JavaScript

JavaScipt dosyaları hakkında bilgi veren bu bölüm, sıkıştırılması gereken JS dosyalarını belirleyerek site sahibine bilgiler vermektedir.

Specify a Character Set Early

Bu bölüm, internet sitesi içerisinde geçersiz ya da hatalı olarak kullanılan kelimeler hakkında bilgiler vererek düzeltilmesini istemektedir. GtMetrix Optimizasyonu Nasıl Yapılır? soruları bu başlık altında toplanabilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.