Ana Sayfa » Haberler » İmar Barışı Başvuru (Aydın ve İlçeleri)
Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2018

İmar Barışı Başvuru (Aydın ve İlçeleri)

İmar Barışı Başvurusu İçin: 0537 441 6139 Recep Koç

İmar Barışı Kapsamında Yapı Kayıt Belgesinin Düzenlenmesi

Aydın, Kuşadası, Söke, Didim, ve diğer ilçelerde İmar Barışı ile Yapı Kayıt Belgesi başvurusu yapılıp hızlıca sonuçlandırılmaktadır.

Yapı Kayıt Belgesi Sonuçlandırma Nasıl Yapılır ?

 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış yapıları kapsayan imar barışında Yapı Kayıt Belgesi bedeli,  Arsa emlak değeri ile yapı yaklaşık maliyeti toplamı üzerinden hesaplanan bedelin konutlarda %3’ü, ticarette % 5’i olacak şekilde belirlenir. Yapı Kayıt Belgesi alan yapılara su, elektrik ve doğal gaz bağlanabilmektedir.

Son Gün: 31 Ekim 2018

İmar Kanunu’na göre alınmış Yıkım kararları ve idari para cezaları varsa iptal edilmektedir. Yapı Kayıt Belgesi aldıktan sonra isteyen malikler tapuya müracaat ederek ve yapı kayıt belgesi için ödenen bedel kadar ilave ödeme yaparak, cins değişikliği ve kat mülkiyeti tesis edebilecek.

Yapı Kayıt Belgesi alındıktan sonra bütün maliklerin muvafakati ile kat mülkiyetine geçiş yapılabilecektir.

  31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış kaba inşaatı bitmiş, sıvası ve boyası yapılmamış yapılar da Yapı Kayıt Belgesi alabilecek ve sonrasında ince işçiliklerini bitirebileceklerdir. Çekme mesafelerine giren yapılar da imar barışı kapsamında Yapı Kayıt Belgesi alabilecekler.

Konut ve ticaret olarak kullanılan alanlar ayrı ayrı beyan edilecek ve bu beyana göre Yapı Kayıt Belgesi bedeli hesaplanacak. Hesaplanan toplam bedelin Konutlar %3’ü, ticaride %5’i olacak şekilde ödeme yapılarak Yapı Kayıt Belgesi alınabilecek.

   İmar Barışı kapsamında Kat mülkiyeti işlemi, Yapı Kayıt Belgesi aldıktan sonra malikler tam muvafakat ile tapuya müracaat ederek ve yapı kayıt belgesi için ödenen bedel kadar ilave ödeme yaparak, cins değişikliği ve kat mülkiyeti tesis edebilecek

  

 Sıkça sorulan sorulardan biri de, imarı 4 kat olan bir yerde ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı olarak 5.kat yapılmış ve 5.kat için Yapı Kayıt Belgesi alındığında, yapının yıkılıp yeniden yapılması durumunda yeniden 5 katlı yapı yapılabilecek mi? Yapı kayıt belgesi nereden alınır?

  • Yapı yıkılıp yeniden yapıldığında, mevcut imar mevzuatı hükümleri uygulanacaktır. Yani 4 kat geçerli olacaktır.

İmar Affı kanunu; hazine arazisi üzerinde yapılaşmış binaları da Yapı Kayıt Sistemi uygulaması içerisinde değerlendiriyor. Hazine arazisi üzerinde yapılaşmış kaçak binalar bakanlık tarafından belirlenecek rayiç değerler doğrultusunda satın alınabilecek ve İmar Barışı uygulamasından faydalanacaklardır.

İmar Barışı kapsamında Yapı Kayıt Belgesi Nasıl Alınır?

  • Kuşadası, Söke, Davutlar, Güzelçamlı, Didim, Selçuk  ve Aydın ili sınırlarındaki diğer yerleşim yerlerinde İmar Barışı detayları ve  Yapı Kayıt Belgesi temini için firmamıza ulaşabilirsiniz.

https://kocyapimuhendislik.com/imar-barisi-ve-yapi-kayit-belgesi-aydin-kusadasi/

 

İmar Barışı Başvuru (Aydın ve İlçeleri) yazısı hakkında atacağınız yorumları lütfen imla kurallarına uygun bir şekilde atınız. İmar Barışı Başvuru (Aydın ve İlçeleri) başlıklı içerik yazarlarımız tarafından hazırlanmıştır, telif hakkı içeren görsel veya metinler için admin@merakliplatform.com mail adresine bildirimde bulunun.

Yorum yap.