Ders Notları

Kabotaj Kanunu Nedir?

Kabotaj Kanunu Nedir?

20 Nisan 1926 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti, osmanlı Devleti’nin diğer ülkelere tanımış olduğu kabotajları kaldırarak denizler üstündeki egemenliğini tekrardan sağlamaya çalışmıştır. Kabotaj kısaca bir ülkenin sahip olduğu limanlar üzerinden diğer ülkelere ayrıcalıklar tanıması anlamına gelmektedir. Osmanlı Devleti diğer ülkeler ile iyi ilişkiler kurabilmek amacıyla limanlarının kontrolünün tamamına neredeyse dış devletlere vermişti. Kendi gemilerini dahi limanlarında barındıramayacak duruma gelen Osmanlı, geç de olsa verdiği imtiyazlar sonucunda oldukça pişman olmuştur. 26 Nisan 1926 tarihinde Atatürk’ün önderliğinde kurulan bir kurul kabotaj kanunu çıkararak limanlar üzerindeki tüm ayrıcalıkların kaldırıldığını ilan etmiştir. Her yıl 1 Temmuz ayında kutlanan Denizcilik Kabotaj Bayramı bu süreci hatırlamamıza büyük ölçüde olanak sağlamakta.

Birinci Dünya Savaşı, Osmanlı Devletinin hem maddi hem de manevi ölçüde büyük tahribatlar görmesine neden olmuştur. Birinci Dünya Savaşı’nın sonucunda imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması sonucunda osmanlı Devleti’nin himayesinde bulunan tüm limanların kontrolü İtilaf devletlerinin evet geçmiştir. Birinci Dünya Savaşı sonrasında tamamen yerle bir olan Osmanlı ekonomisinin düzeltmek için harekete geçen Atatürk, bir dizi girişimlerde bulunarak yerle bir olan ekonomiyi düzeltmek için elinden geleni yapıyordu. 4 Mayıs 1923 tarihinde İzmir’de yapılan Türkiye İktisat Kongresi’nde Türkiye Cumhuriyeti’nin ekonomisine katkı sağlayabilecek çözümler konuşulmuş, okunması gereken adımların ilkinin de limanlar üzerinde bulunan kabotajı kaldırmak olarak alındığını kararına varılmıştır. Bu bağlamda yapılan görüşme ve çalışmalar sonucunda 1 Temmuz 1926 yılında kabotaj kanunu yürürlüğe girmiş olup limanların kontrolü tekrardan Türkiye’nin eline geçmiştir.

1 Temmuz 1926 yılında yürürlüğe giren Kabotaj kanununa göre; Türkiye sınırları içerisinde bulunan tüm sahil ve limanlardan sadece yük ve yolcu taşımacılığında kullanılacak römorkaj hizmetlerine izin verileceğini, Boğazlardan sadece Türk vatandaşlarına ve Türk bayrağı taşıyan gemilerin geçiş izni alabilecekleri ifade edilmiştir. Bu kanunun devreye girmesi ile beraber  Türkiye Cumhuriyeti karasuları içerisinde yer alan tüm deniz sahası içerisindeki deniz ticareti, yolcu taşımacılığı, dalgıçlık, kaptanlık, tayfalık vb. tüm işlemlerin kontrolü devletimiz bünyesine taşınmıştır.  Kabotaj kanunu ile başta denizler olmak üzere göl ve nehir suları üzerindeki hakimiyeti de kazanan Türkiye Cumhuriyeti, ekonomik anlamda yaşadığı sorunlara da çözüm üreterek tam bir bağımsızlık elde etmeyi başarmıştır.abotaj

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı