Ana Sayfa » Meraklısına » Kağıdın İcadı Ve Kağıdın Tarihçesi
Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2017

Kağıdın İcadı Ve Kağıdın Tarihçesi

kagidin-icadi-ve-kagidin-tarihcesi

Kağıdın icadı kağıdın tarihçesi

Kağıdın icadı ve tarihçesi ile ilgili olarak, sizlere net bilgiler sunmak istiyoruz. Bildiğiniz gibi kağıdın icadı çok eski yıllara dayanıyor. Ana maddesi odun, çeşitli bitki türleri olan ve üzerine veri ekleme imkanı sunulana kağıt denir.Yaklaşık olarak 2000 senelik bir geçmişi bulunuyor. Yaklaşık diyoruz çünkü bu konulardaki net tarihler, pek çok kaynakta farklı gösteriliyor.

Çin Üzerinde Ortaya Çıktı

Çin üzerinde devlet memurluğu yapan Tsai Lun isimli kişi tarafından icat edilen kağıt, özel bir karışım sayesinde ortaya çıkmıştır o dönemlerde. Pek çok farklı ürünü bir araya karıştırıp, lapa benzeri bir karışım elde eden memur, döneminde oldukça emek vermiştir bu ürün için. Dut ağacının kabuğu, kenevirin ve bazı kumaş parçalarının su ile karıştırılması ve bunun ezilmesi ile bir başlangıç yapmıştır. Sonrasında ise ortaya çıkan karışımı güçlü bir şekilde presleme yöntemi ile presleyip, içerisinde yer alan bütün nemi atmıştır. Ardından bir tabaka haline gelen ince maddeyi güneşte iyice kurutarak, kalın bir kağıt üretmiştir. Sonrasında pek çok yenilik gelmiş ve bu ürün iyice yoğunlaştırılmış teknikler ile revize edilmiştir. Ardından matbaa üzerindeki gelişimler ve ilerlemeler ile birlikte kağıdın üretim teknikleri de ciddi şekillerde değişmiş ve revize edilmiştir. Bu yüzden çok daha farklı ve yoğun bir kullanım ile alternatif seçimler ortaya çıkmış.

Gelişen Sanayi ve Alternatif Kağıt Kullanımı

Mesela alternatif kullanımlar için, alternatif kağıt türleri gibi. Saman kağıt, ince kağıt, özel kağıt ve benzeri modeller günümüze kadar üretilmiş ve geliştirilmiştir.

Kağıdın İcadı Ve Kağıdın Tarihçesi yazısı hakkında atacağınız yorumları lütfen imla kurallarına uygun bir şekilde atınız. Kağıdın İcadı Ve Kağıdın Tarihçesi başlıklı içerik yazarlarımız tarafından hazırlanmıştır, telif hakkı içeren görsel veya metinler için admin@merakliplatform.com mail adresine bildirimde bulunun.

Yorum yap.