Ana Sayfa » Nasıl Yapılır » Klavyede Çap (Boş Küme) İşareti Nasıl Yapılır?
Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2018

Klavyede Çap (Boş Küme) İşareti Nasıl Yapılır?

Klavyede Çap İşareti Nasıl Yapılır?

Bilgisayar kullanıcıları klavyelerini kullanarak çap vb. birçok özel karakteri nasıl yapacağını merak ediyor. Sizler için oluşturmuş olduğumuz bu rehber içerisinde klavyede çap işareti nasıl yapılır ve daha birçok işareti kolaylıkla klavyenizde yapabileceğiniz yöntemi anlatacağız. Boş küme işareti nasıl yapılır gibi matematiksel sembollerden birçoğu klavyenizi incelediğinizde bulunmayacaktır. Bu işaretleri yapmak için bazı ekstra bilgilere sahip olmanız gerekli. Bu ve daha birçok işaret ya da sembolü yapabilmek için bilgisayarınızla birlikte gelmiş olan fakat neredeyse bilgisayar kullanıcılarının tamamının bi haber olduğu karakter eşlem bir diğer adıyla ascii kod tablosu kullanılarak yapılması mümkün.

Geçmişten günümüze neredeyse tüm Windows işletim sistemi sürümlerinde bulunduğu yer değişmeyen Ascii kod tablosuna ulaşmak için izlemeniz gereken yol oldukça basit. Açacağınız tablo sayesinde ihtiyacınız olan sembolü rahatlıkla yazabilirsiniz.

Klavyede Çap İşareti Nasıl Yapılır?

Klavyenizi kullanarak çap işareti yapabilmek için izleyebileceğiniz birkaç yol bulunuyor. Bunlardan birisi ilgili sembolün Unicode olarak isimlendirilen kod değerini öğrenerek ALT tuşuna basarken bir yandan ilgili kodu yazmanız halinde sembol bir anda belirecektir. Bunun yanı sıra Ascii kod tablosu kullanarak da istediğiniz sembolü yapabilir veya Unicode değerini öğrenerek daha sonrasında bu tabloyu açmaya gerek kalmaksızın yazabilirsiniz.

Karakter Eşlem olarak Türkçe’ye çevrilen Ascii kod tablosuna ulaşmak için klavyenizde “Windows+R” tuşlarına eş zamanlı olarak basmalısınız. Çalıştır menüsünün açılması ardından ilgili kutucuğa “charmap” komutunu girerek ENTER tuşuna basmanız yeterli. Bu işlemi gerçekleştirdiğiniz takdirde karakter eşlem tablosu bir anda belirecektir. İlgili tabloyu incelediğinizde ÇAP sembolünün Unicode karşılığının “2205” olduğunu göreceksiniz.

  • Klavyede Çap işareti nasıl yapılır?

Klavyenizi kullanarak çap işareti yapabilmek için ALT tuşuna basılı tuttuğunuz esnada sağ tarafta yer alan tuş kombinasyonundan 157 yazmanız yeterli. (ALT+157) Bu kombinasyonu uygulamanız ardından ALT tuşundan elinizi çektiğinizde Ø sembolü bir anda ekranda belirecektir. Boş küme işareti nasıl yapılır diye merak edenler için hazırladığımız bu yazımız umuyoruz ki ilgili sorunun cevabını verebilmiş ve ihtiyacınızı karşılamıştır.

Ø

Üst satırda sizler için yazmış olduğumuz çap işaretini kopyalayarak kullanmak istediğiniz alanlara yapıştırabilirsiniz.

Klavyede Çap (Boş Küme) İşareti Nasıl Yapılır? yazısı hakkında atacağınız yorumları lütfen imla kurallarına uygun bir şekilde atınız. Klavyede Çap (Boş Küme) İşareti Nasıl Yapılır? başlıklı içerik yazarlarımız tarafından hazırlanmıştır, telif hakkı içeren görsel veya metinler için admin@merakliplatform.com mail adresine bildirimde bulunun.

Yorum yap.