Meraklısına

Klavyede Türk Bayrağı Simgesi Nasıl Yapılır?

Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya hesaplarınız başta olmak üzere bilgisayarınızda birçok alanda Türk bayrağı simgesi yapmaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Fakat bu simge maalesef standart klavyeler üzerinde yer almaz. Peki, klavyede Türk bayrağı simgesi nasıl yapılır? Klavyede Türk bayrağı simgesi yapabilmek için standart tuşların yanı sıra bazı tuş kombinasyonları veya özel bir menüyü kullanmanıza gerek var. Bunun yanı sıra elbette tercih edebileceğiniz bir diğer yöntem ise simgeyi sizler için hazırladığımız bu sayfa üzerinden kopyalamak ve yazmak istediğiniz yere yapıştırmak olacaktır.

Klavyede Türk bayrağı nasıl yapılır? Klavyenizde bunu yapabilmek için tercih edebileceğiniz birkaç alternatif bulunuyor. Yalnızca klavye değil klavye kullanmaksızın bilgisayarınızda bu simgeyi yapmanız dahi mümkün. Peki Klavyede Türk bayrağı emojisi gerçekten nasıl yapılıyor? Öncelikle şunu belirtmek istiyoruz; kesinlikle herhangi bir program kurmanıza gerek yok bu tarz anlatımlar yapanları dikkate almanıza gerek yok.

Klavyede Türk Bayrağı Simgesi Nasıl Yapılır?

Bilgisayarınızda yapacağınız Türk bayrağı emoji simgesinin mantığı aşağı yukarı telefonlarınızın klavyelerinde yer alan emoji sekmesine benzer.

  1. Bilgisayarınızın klavyesini kullanarak Türk bayrağı yapabileceğiniz en basit yöntem kopyalama yöntemidir. Klavyede Türk bayrağı kopyala işlemi için altta sizler için paylaştığımız bayrağı seçebilir ve CTRL+C tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz.
  2. Klavyede Türk bayrağı emoji yapmak için tercih edebileceğiniz bir diğer yöntem ise ASCII kod tablosu olacaktır.

ASCII Kod Tablosunu açabilmek için izlemeniz gereken 2 farklı yol var daha doğrusu kullanmış olduğunuz işletim sistemine göre belirlenen 2 farklı yol. Bunlardan birincisi;

  • Windows 7 veya daha eski bir işletim sistemine sahip iseniz Başlat > Tüm Programlar > Donatılar > Sistem Araçları > Karakter Eşlem olacaktır.
  • Windows 8 veya Windows 10 işletim sistemi kullanıyorsanız eğer; Başlat butonuna basmanız ya da yanındaki arama kutusuna tıklayarak Karakter Eşlem yazmanız ve Enter basmanız yeterli olacaktır.

Ülkemizin Ay Yıldızlı bayrağı için tanımlanmış evrensel kod U+262A şeklindedir. Windows işletim sistemine sahip kullanıcılar MS Gothic yazı tipini seçtikleri takdirde bu yazı tipi içerisinde yer alan karakterler arasında bu simgeyi bulabilirler. İlgili simgeyi bulmanız ardından seçmeli ve kopyala butonuna basmalısınız.

Engin Öztürk

Güzel ülkemizin Antalya iline bağlı Manavgat ilçesinde 10 Mayıs 1997 yılında doğmuş bulundum. Hayatımın erken yaşlarında abimin bilgisayar oyunlarına olan ilgisi sebebiyle bende bir bilgisayar kurdu olarak yetişmeye başladım. 5 Yılı aşkın süredir web siteleri için içerik editörlüğü yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı