Meraklısına

Kütüphaneci Ne İş Yapar, Kütüphaneci Maaşları Ne Kadar?

Daha önce hiç herhangi bir kütüphaneyi ziyaret etmiş miydiniz? İçerisinde engin bilgilerin yer aldığı, uçsuz bucaksız kitaplarla süslenmiş bu harika dünyanın düzenini sağlayan kişileri merak etmiş miydiniz? Kütüphanelerle ilgili tüm düzenlemeler ve takibi sağlayan kişiler olarak geçen kütüphaneciler her geçen yıl değeri artan bir meslek grubu haline gelmiş durumda. Kütüphaneci olmayı düşünen ve kütüphaneci maaşları hakkında daha detaylı bilgi edinmek isteyen kişiler için oluşturduğumuz bu yazımızda merak ettiğiniz tüm sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Kütüphane memuru nasıl olunur ya da kütüphane memuru maaşı hakkında tüm detayların yanı sıra bir kütüphaneci olduğunuzda sizlere yüklenecek görevler hakkında bilgiler sunacağız.

Kütüphaneci Ne İş Yapar?

Kütüphanelerde sunulan zengin hizmetlerden yararlanmak amacıyla kütüphaneyi ziyaret etmiş herhangi bir vatandaşla ilgilenmek ve ona yardımcı olmak için görevlendirilen kişilere Kütüphaneci denir. Kütüphanelere gönderilmiş olan tüm yayın, kitap ve diğer birçok materyali düzenlemek, onları bir düzen içerisinde yerleştirmek bir kütüphanecinin temel görevidir. Bunların yanı sıra kütüphanenin koleksiyonları arasında yer almayan ve eklenmesi gereken kitap ya da diğer tüm malzemelerin satın alım işlemlerinden sorumludur.

Kütüphaneci, yurt içi ya da yurt dışı kaynaklı gerçekleşen bağışlar, satın alımlar ve değişim programlarıyla kütüphaneye kazandırılmış tüm kitap ve materyallerin girişini gerçekleştirmek, gerekli faturayı tutmakla yükümlü kişilerdir. Bunların yanı sıra verilen siparişlerde herhangi bir sorun yaşanması halinde ilgili firma veya kişilerle gerçekleştirilecek tüm yazışmaları kontrol eden kişilerdir.

Ayrıca kütüphaneciler vatandaşlar tarafından ödünç alınan kitap ve materyallerin geri dönüşünü takip etmek, geciken teslimatlar ile ilgili gereken tüm işlemleri gerçekleştirmek temel görevlerinden biridir.

Nasıl Kütüphaneci Olabilirim?

Kütüphaneci nasıl olunur? Birçok vatandaşın merak ettiği bu sorunun cevabı oldukça basit; kütüphaneci olabilmek için öncelikle ilgili bölümden mezun olmanız gerekmektedir. İlgili bölümden mezun olan bir kişi KPSS P3 puan türüyle memur sıfatında çalışabileceği kütüphanecilik görevine atanabilir.

Kütüphaneci Maaşları Ne Kadar?

Kütüphaneci ne kadar maaş alır? Güzel, hoş meslek ama maaşı ne kadar diyenlerdenseniz hemen cevap verelim; bir kütüphanede genel işleyişten sorumlu konumunda yer alan kütüphaneci maaşları, içinde bulunduğumuz yıl için 3.108,29 TL olarak belirtilmiştir.

Elbette kütüphanecinin derecesi ve çalışmayı sürdürdüğü yıl dikkate alınarak kütüphaneci maaşları farklılık gösterebilmektedir.

Daha Fazla Göster

Engin Öztürk

Güzel ülkemizin Antalya iline bağlı Manavgat ilçesinde 10 Mayıs 1997 yılında doğmuş bulundum. Hayatımın erken yaşlarında abimin bilgisayar oyunlarına olan ilgisi sebebiyle bende bir bilgisayar kurdu olarak yetişmeye başladım. 5 Yılı aşkın süredir web siteleri için içerik editörlüğü yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı