Nasıl Yapılır

Laptop Isınma Sorunu Çözümü

Laptop Isınma Sorunu Çözümü

Bilgisayarların, özellikle diz üstü bilgisayarların ısınma sorunu olabiliyor dönem dönem. Gerek kullanılan materyallerin farklılığı, gerek ise bilgisayarın yoğun kullanılması gibi durumlar söz konusu laptop ısınma durumunu ön plana çıkarıyor. Peki ama ne yapmamız gerekiyor? Laptop ısınma sorunu nasıl çözülür? Bu konuyla ilgili birkaç önerimiz var. Hazırsanız, başlayalım. Bilgisayarınız ısımmasından dolayı bilgisayar donma sorunu ile karşılaşabilirsiniz

 

Laptop Isınma Sorunu Çözümleri

Öncelikle laptopunuzu düz bir alanda, hava alabileceği bir açıklıkta kullanınız.

Denetim masasına giriş yapın buradan güç ayarları bölümüne tıklayınız. Güç ayarlarını değiştire basıp, işlemci durumu 100 ise daha aza düşürün.

Ram harcayacak programları devre dışı bırakın, gereksiz programlara bilgisayarınızda yer vermeyin. Kullandığınız virüs programı fazla ram harcıyor, işlemcinizi yoruyor ise farklı virüs programı kullanınız. Eğer bilinçli bir kullanıcı iseniz virüs programı kullanmanızı önermiyorum.

İpucu: Bilgisayar hafızanızı rahatlatmak adına gereksiz dosyaları temizleyebilirsiniz. Ccleaner adlı programı bilgisayarınıza kurabilir daha sonrasında tarama yaparak gereksiz dosyaları ve internet geçmişinizi silebilirsiniz. Özelliği daha fazla işlevsel  bilgisayar hızlandırma programı  olan Advanced System Care adlı programıda kullanabilirsiniz.

Oyunlarda kasma sorununu azaltmak adına GameBooster adlı programı kullanabilirsiniz. Bu program oyun oynadığınız esnada gereksiz programların çalışmasını durdurur, daha iyi performans almanızı sağlar.

 

Tavsiye Yazı: Bilgisayar hızlandırma yolları adlı makalemizi inceleyebilir ve konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yazılım Güncelleme Konusu

Yapılacak işlemlerin başında, yazılım güncelleme konusu var. Eğer yazılımınızı güvenli bir şekilde güncellerseniz (bütün yazılımları), ısınma sorunun çözülme ihtimali yüksek. Çünkü normal zamanda ısınmayıp, bazı durumlarda bu ısınma sorunu ile karşılaşıyorsanız, sorunun yazılım tabanlı olma ihtimali yüksek. Bunu deneyerek, en azından donanım ile ilgili olup olmadığını görmüş oluruz. Şayet bu işlemden sonra sorun çözülmez ise, bir sonraki çözüme geçiyoruz.

Termal Macun Konusu

Termal macun konusu, cihazın yalıtımı ile ilgili ve belirli ısınma sorunları ile ilgili çözümüdür. Eğer cihazınızda termal macun bittiyse ya da bu konuda bir eksiklik var ise, yine ısınma durumu ile karşı karşıya kalırsınız. Isınmayla ilgili bu sorunun çözümü için de, ısınma dengeleyici programları kullanmanızı öneriyoruz. Şayet bu programlar ile ısınmanın ne derecede olduğunu ve söz konusu derecelerin üzerine çıkıp çıkmadığını kontrol ederseniz, sonrasında işlem daha pratik olabilir.

 

Soğutucu Desteği Kullanmak

Soğutucu kullanarak, cihazınızı soğutabilir ya da ısınmamasını sağlayabilirsiniz. Özellikle laptop soğutucular, oldukça işlevsel çalıştığı için pek çok kişinin ihtiyacına da çözüm üretiyor diyebiliriz. Bu yüzden soğutucu materyallere sahip olan bu ürünler, yazılım kaynaklı ya da donanım ile ilgili olarak karşımıza çıkan ısınma sorunlarını çözmenizde size yardımcı olacaktır.

NOT: Cihazınızı dizinizde kullanmanız sağlığınıza olumsuz etki yaratır ve bilgisayarınızın daha fazla ısınmasına sebebiyet verir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı