Ana Sayfa » Ders Notları » Madde ve Özellikleri
Güncelleme Tarihi: 8 Temmuz 2017

Madde ve Özellikleri

MADDEözellik

“Madde ve Özellikleri”

Madde ve özellikleri, fizik dersinin temel derslerinden biridir ve pek çok öğrencinin aklını karıştırabilir. Ama biz size bu konuyu gayet özet ve net şekillerde anlatmak istiyoruz. Hazırsanız başlayalım. Madde ve özellikleri konusunda en temel detaylar şudur. Bir madde neye sahiptir? Bu maddelerin ortak özellikleri nedir? Bu iki sorunun cevabı sizlere madde ve özelliklerini sunacak zaten. Hemen bakalım.

Maddelerin Özellikleri

Maddeler hacme, kütleye ve eylemsizliğe sahiptir. Yani bir hacmi olan, bir ağırlığı ya da kütlesi olan ve hiçbir hareket yapmayan, eylemde bulunmayan her şey maddedir. İşte ortak özellikler burada başlıyor. Ufak detaylarla başlayalım;

Maddenin ilk özelliği, eylemsizlik; Doğada yer alan her madde eylemsizdir. Yani sadece beklerler, hareket etmezler, canlı değildirler. Uzay boşluğunda eylemsizlik denen olay da budur işte. Dünya uzayın içinde. Uzay ise en büyük kapsam ve en büyük atmosfer.

Hacim: Maddenin boşlukta kapladığı yere hacim diyoruz. Bu sayede her madde bir hacme sahip oluyor ve bu hacim dahilinde çıkıyor karşımıza maddeler.

Kütle ise zaten söz konusu maddenin kapladığı ağırlık oluyor. Öz kütle ve brüt kütle gibi detaylar, bizzat madde ile ilgili bir kavram oluyor. Ama her maddenin ne olursa olsun bir kütlesi var. Civa çok az alanda çok ağır iken, başka bir madde çok büyük olup çok hafif olabiliyor.

Madde ve Özellikleri yazısı hakkında atacağınız yorumları lütfen imla kurallarına uygun bir şekilde atınız. Madde ve Özellikleri başlıklı içerik yazarlarımız tarafından hazırlanmıştır, telif hakkı içeren görsel veya metinler için admin@merakliplatform.com mail adresine bildirimde bulunun.

Yorum yap.