Nasıl Yapılır

Masaüstünde Gizli Dosya Oluşturma

Masaüstünde Gizli Dosya Oluşturma

Masaüstünde gizli dosya oluşturma işlemi, bazı durumlar için ihtiyaç olabilir. Özellikle iş görüşmeleri ya da özel bilgiler ve buna benzer olacak şekilde, yalnızca bilgisayar sahibinin görebileceği türden gizli dosya oluşturma seçeneğine ihtiyacınız olabilir. Peki ama bu işlemi nasıl yapacağız? Aslında klasör gizleme ve gösterme seçeneğini hepimiz biliriz. Ya da bir yerlerden kesin duymuşuzdur. Bu yüzden bu seçenekleri kullanarak, rahatlıkla ihtiyaçlarımıza çözüm üretebiliriz. Dosya gizlemek için birkaç farklı yöntem var. Ama sizler için en pratik olan yöntemi anlatmak istiyoruz.

İlginizi Çekebilir: Bilgisayarım Çok Isınıyor sorunuyla karşılaşıyorsanız eğer bu yazımızı incelemenizi öneriyoruz.

Klasör Gizleyerek, Gizli Dosya Oluşturun

Masaüstü üzerinde oluşturmak istediğiniz gizli dosya ne ise, onu bir klasörün içine atabilir ve sonrasında o klasörü komple gizleyebilirsiniz. Ya da klasör yerine, söz konusu dosyayı gizlemek de mümkün. Bu şu anda yalnızca Windows 10 üzerinde aktif iken, yakın zamanda gelen bir güncelleme ile pek çok cihazda aktif olmaya başladı. Windows üzerinde yapacağınız işlem çok basit. Gizlemek istediğiniz dosyayı ya da klasörü seçin. Sağ tıklayarak özellikler seçeneğine ulaşın. Ardından, genel bölümünde yer alan (aşağıda) salt okunur ve gizli bölümünden gizli olan bölümü işaretleyin. Sonrasında uygula tuşuna basarak, işlemi bitirin. Bu işlemden sonra, artık seçtiğiniz dosya gizli dosya olarak çıkıyor karşımıza.

Gizli Dosyaları Gösterme

Tabi bunu yaptıktan sonra, gizli dosya ve klasörleri göster seçeneği ile aktif etmeniz lazım. Yoksa görüntüleyemezsiniz. Bunun için de denetim masasından klasör seçeneklerine girmeniz gerekiyor. Pratik bir yöntem olarak ise arama bölümünden klasör yazınca geliyor. Buradan da gizli dosyaların görünüp görünmemesini ayarlayabilirsiniz. İşlem bu kadar basit değerli arkadaşlar.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı