Genel Blog

Nevzat Aydın Kimdir?

Nevzat Aydın Kimdir?

Nevzat Aydın Kimdir? sorusu girişimci adaylarının aslında çok iyi bildiği ve örnek aldığı bir kişilik olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’nin en büyük yemek sipariş portalı olan yemeksepeti kurucusu olarak tanınmaktadır. 2001 yılında kurarak faaliyete geçiren Nevzat Aydın, ülkemizin en genç girişimleri arasında yer almakta. Daha internetin ülkemize yeni giriş yaptığı yıllarda bu projesine hayat veren Aydın, 2015 yılında Deliver Hero adındaki dünyanın en büyük online yemek sipariş şirketinden gelen satın alma teklifini kabul etmiş ve yemek sepetini 589 milyon dolara devretmiştir. Şu an için kurucu ortak ve CEO olarak şirkette çalışmaya devam eden Nevzat Aydın, yemek sepetinin satışından elde ettiği gelirin 27 milyon dolarını çalışanlarına dağıtması ile medyada popüler olmaya başlamıştır.

 

  • Trabzonspor sevdalısı, Zagor çizgi romanları hayranı olan Nevzat Aydın farklı kişiliği ile çalışanlarının gönlünü kazanmıştır. İki dönem Trabzonspor’da Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmiştir.

Nevzat Aydın, girişimcilik alanında attığı adımlar ile ülkemize birçok katkılar sağlamıştır. 2010 yılında ABD Başkanı Barack Obama tarafından Dünya Girişimcilik Zirvesine çağrılmış ve burada dünya çapındaki en büyük 150 girişimciden birisi ilan edilmiştir. 8 Mart 1976 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen Nevzat Aydın’ın memleketi ise Trabzon’dur. Lise eğitimini Bursa Anadolu Lisesinde tamamlamış, üniversiteyi Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği alanında tamamlamıştır. 1999 yılında üniversiteden mezun olması ile beraber Amerika Birleşik Devletlerine gitme kararı almış, San Francisco üniversitesinde MBA alanında yüksek lisans eğitimi almıştır. İlk girişimciliğini 21 yaşında iken başlatan Nevzat Aydın, bir organizasyon düzenleyerek 700 insanı istediği şekilde dünyayı gezdirebilme fırsatı sunmuştur. Amerika’da iken e-ticaret alanında meydana gelen gelişmeleri takip etmiş, Silikon Vadisi katılarak start-up projeleri yakından gözlemleme fırsatı bulmuştur.

Nevzat Aydın, ABD’de e-ticareti yakından gözlemlemiş ve 2001 yılında İstanbul’a döndüğünde yemeksepeti.com’u kurma fikrine kapılmıştır. İlk etapta birkaç ortak ile işe başlayan Aydın, yemek sepetinin kuruluşu için 150,000$ gibi bir bütçeyi başlangıçta gözden çıkarmıştır. Şirketin kazanç elde edebilmesi ve ülkede internetin yaygınlık gösterebilmesi için çok sabırlı olması gerektiğini biliyordu. İlk etapta bünyesine 26 restoren kazandıran yemeksepeti.com, günlük 40 kadar sipariş alıyordu. İnterneti olan işletmelere siparişler sistem üzerinden iletilirken interneti olmayanlara ise faks yolu ile iletiliyordu. 2007 yılında günlük 10 bin siparişe kadar çıkan sipariş sayısı başarının adım adım geldiğini göstermekte idi. Günümüzde hemen hemen KKTC dahil 81 ilde aktiflik gösteren yemek sepeti 150,000’den fazla sipariş alarak yemek sektörünün lideri konumunda yer almayı başarmıştır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı