Meraklısına

Ofis İçin Klima Tavsiyeleri

İş yerleriniz ve ofislerinizde hangi klimayı kullanmalısınız? Hangi klimayı almalıyım ya da ofis için hangi klimayı almalıyız gibi sorularınıza gerekli bilgilendirmeler neticesinde tavsiyeler vereceğiz. 4 mevsim etkili bir şekilde çalışabilecek yaz aylarında havayı soğutabilecek aynı zamanda kış ayları geldiğinde içinizi ısıtacak bir klimaya ihtiyacınız var. Serinleme ve ısınma anlamında etkili bir şekilde kullanabileceğimiz Klima tercihini iyi yapmalıyız. Birçoğunuzun merak ettiği en iyi klima hangisi ya da klima alırken nelere dikkat edilmeli gibi soruları yanıtlayacağız. Aynı zamanda ofis için klima tavsiyeleri de vereceğiz.

Öncelikle, Hangi Klimayı Almalıyım?

Ofis ya da eviniz için bir klima almayı düşünüyor ama hangi marka ve modeli seçmeniz gerektiği konusunda oldukça kararsız mısınız? Klima seçimi yaparken nelere dikkat etmelisiniz? En iyi klima markası hangisi? Hangi markayı ya da modeli seçmeniz gerektiği konusunda sizlere net bir sıralama yapmayacak olmamıza rağmen klima seçiminiz sırasında dikkat etmeniz gereken tüm kriterleri bir sıraya koyarak paylaşacağız. Bunlara dikkat ederek doğru klimayı rahat bir şekilde seçebilirsiniz.

Daha uzun ömürlü olmasının yanı sıra ihtiyaç alanına yetecek kadar güce sahip olup olmadığı ve ekonomik anlamda ne kadar enerji yaktığı gibi temel detayların yanı sıra dikkat etmeniz gereken bazı ufak detaylarda bulunmaktadır.

İşte, Klima Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Klima tercihinizi yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizlere maddeler ve maddelerin detaylı bir açıklaması halinde sunacağız.

  • Fiyat

Elbette çoğunuzun da ilk olarak düşüneceği kriter klimanın fiyatıdır. İhtiyacınızı karşılayacak klimayı seçmeden önce yapılması gereken ilk şey klimaya ayırabileceğiniz bütçeyi belirlemek olmalıdır. Bu bütçeyi belirlerken klima büyüklüğü, almak istediğiniz verim ve uzun ömürlü olması gibi detayları düşünerek bütçenizi esnetmeye çalışmanızda fayda var.

Rakipleri ya da diğer modellerine oranla çok daha pahalı görünebilen klimalar kuşkusuz sizi şaşırtabilir. Fakat bu klimalar diğer modellere göre çok daha uzun ömürlü olmalarının yanı sıra aktif kullanımda harcadıkları enerji ve performans verimliliği bakımından birçok rakibini geride bırakmayı başarabilir. Bazı durumlarda ise fiyatı pahalı olmasına rağmen istediğiniz verimi almanız pek mümkün olmayan modellerde olabilir.

Ucuz bir klima tercihi şişkin bir elektrik faturası ve sık sık arızalanmasıyla sizi ekstra masrafa sokacaktır. Bu nedenle ne çok pahalı ne de çok ucuz bir tercih yapmalısınız. Fiyat/Performans açısından sizi tatmin edecek bir model seçmek en iyi seçenektir. Klima tercihi öncesinde internet vb. alanlardan detaylı araştırma yapın. Bayiler bazen ellerinde kalmış veya stok fazlası ürünleri ellerinden çıkarabilmek için sizi kurban seçebilir.

  • Mevsim

Klimanın en fazla hangi mevsimde tercih edileceği de oldukça önemli. Birçok klimanın ısıtma ve soğutma performansları arasında gözle görülür farklılıklar yer alabiliyor. Hem ısıtma hem soğutma bakımından da oldukça başarılı modeller bulunuyor olsa da bunlar genellikle fiyat bakımından diğer modellere göre gözünüzü korkutabilir. Fakat her zaman için her iki açıdan da yüksek verim alabileceğiniz klima tercih etmek önemlidir. Her mevsim çalışabilen klima tavsiye ediyoruz.

  • Inverter Mi Invertech Mi?

Klima tercihi sırasında cihazın içerisinde bulunduğu enerji kategorisine oldukça fazla dikkat etmelisiniz. Klimanızın minimum A seviyesinde bir enerji kategorisinde yer alıyor olsa da A++ veya A+++ modellerden yani tercih yapmanız ileriye dönük bir seçim olacaktır.

Klimanızın içerisinde yer aldığı sınıfın yükselmesi daha yüksek performans ile daha düşük enerji tüketimi gerçekleştireceğini ifade etmektedir. Bu nedenle elektrik faturasının çok daha az gelmesi uzun vadede gözden çıkarmış olduğunuz ekstra masrafı toparlamanıza yardımcı olacaktır.

  • Kullanılacak Yer ve Kullanım Amacı

Satın alacağınız klima öncesinde şu sorulara yanıt vermelisiniz; Hangi şehir, hangi mekân, ne kadar büyüklükte bir alan ve ne kadar sık kullanılacak? Klimanızın bulunduğu ortama uyum sağlayabilmesi ve yeterli güce sahip olabilmesi ondan istediğiniz performansı almanızda önemli bir rol oynar. Klimalar kendi içlerinde kaset, kanallı, tavan, duvar ve yer tipi gibi sınıflara ayrılmaktadır.

Yaz aylarının oldukça sıcak olduğu Antalya da tercih etmeniz gereken klima ile Erzurum’da ihtiyaç duyulacak klimaların aynı olması düşünülemez. Ofis için klima tavsiyeleri ararken ev tipi bir klima tercihinde bulunmak muhtemelen birçok sorun yaşamanıza sebebiyet verecektir.

  • Montajlama

Montaj aşaması klima seçiminden ziyade klimanın düzgün ve sorunsuz çalışabilmesi için önemlidir. Oldukça iyi ve güçlü bir klimaya sahip olsanız dahi montajlama işleminin yetersiz ve baştan savma yapılması halinde tüm harcamalarınız boşa gitmiş demektir. Bu durumda alanında uzman ve teknik servis ağının geniş olduğu bir firmadan ürün tercihinde bulunmalısınız. İleriye dönük herhangi bir sorun yaşanması halinde arıza ya da bakım ihtiyacını hızlı bir şekilde karşılayabilmek çok önemlidir.

Son Olarak, Ofis İçin Klima Tavsiyeleri

Klima modelleri aralarında Giriş, Orta, Üst ve Extreme olarak adlandırılabilecek Segmentler yer almaktadır. Bu segmentler dikkate alınarak ihtiyacınız doğru seçilmeli ve ihtiyacınızın bulunduğu Segment’e ait ürünler tercih edilmelidir. Ürünün malzeme kalitesi, soğutma ya da ısıtma konusunda vermiş olduğu performans ve enerji tüketimi bu aşamada en önemli kriterlerdir.

Mitsubishi Electric -> Daikin -> Toshiba gibi markaları tercih edebileceğiniz gibi yerli Vestel -> Arçelik -> Beko gibi isimleri de tercih edebilirsiniz. İhtiyaçlarınızı belirledikten sonra Segment tercihinize göre model seçiminizi yapmalısınız.

Engin Öztürk

Güzel ülkemizin Antalya iline bağlı Manavgat ilçesinde 10 Mayıs 1997 yılında doğmuş bulundum. Hayatımın erken yaşlarında abimin bilgisayar oyunlarına olan ilgisi sebebiyle bende bir bilgisayar kurdu olarak yetişmeye başladım. 5 Yılı aşkın süredir web siteleri için içerik editörlüğü yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı