Ders Notları

Orhan Kemal Edebi Kişiliği

Ülkemizde yetişen ve hayatı boyunca bizlere çok önemli değerlere sahip yazılar bırakan Orhan Kemal’i tanıyacağız. Bir siyasetçinin oğlu olarak dünyaya gelen Orhan Kemal olarak tanıdığımız Mehmet Raşit Öğütçü hakkında merak edilen birçok konuya değinecek, edebi kişiliği ve hayatına kısaca yer vereceğiz. Orhan Kemal edebi kişiliği hakkında ilginizi çekecek tüm detayları maddeler halinde sizler için sıraladık.

Orhan Kemal Hayatı Kısaca

15 Eylül 1914’de dünyaya gelen Orhan Kemal, hayata gözlerini Adana’ya bağlı Ceyhan ilçesinde açmıştır. Değerli sanatçının gerçek ismi ise Mehmet Raşit Öğütçü’dür. İstiklal Mahkemelerinde yargılanan bir siyasetçinin oğludur. Babası Abdülkadir Kemali Bey’in 1930 yılında Ahrar Fırkasi’ni kurmak ve çıkarmış olduğu gazeteler sebebiyle öldürüleceği düşüncesi sonucunda Suriye’ye taşınmışlardır.

Okul hayatını bu taşınma sonucunda ortaokul son sınıfta sonlandıran Kemal, Suriye’de yaşadığı kısa bir sürenin ardından 1932 yılında tekrardan Adana’ya dönmüş burada çeşitli işlerle uğraşmıştır. İlk şiirlerini Adana’ya dönüşü üzerinden geçen 7 yılın ardından kaleme almaya başlayan Orhan Kemal, vatani görevini yaptığı sırada komünizm propagandası yaptığı yönünde suçlamalar sebebiyle 5 yıl hapis yatmıştır. Orhan Kemal 5 yıl süren mahkum sürecinde Kayseri, Adana ve Bursa cezaevlerinde kalmıştır. Cezaevlerinde kaldığı süreçte birçok şey öğrenen Orhan Kemal, Bursa cezaevinde yattığı sırada tanışmış olduğu Nazım Hikmet Ran onun hayatının önemli bir dönüm noktası olmuştur. Yalnızca hayatı değil yazarlık hayatı açısından da oldukça önemli bir dönüm noktası olan bu tanışma Orhan Kemal’in yazarlık kariyerinde çok önemli bir noktaya sahiptir.

5 yıllık hapis cezasının sona ermesi ardından Orhan Kemal yaşamını sürdürebilmek adına amelelik, sebze nakliyeciliği gibi birçok farklı işte dönem dönem çalışmıştır. Adana Verem Savaş Derneği’nde katiplik görevini üstlenen Kemal, 1950 yılına gelindiğinde Adana’dan bir göç daha gerçekleştirmiş ve İstanbul’a yerleşmiştir. İstanbul’a gelişiyle birlikte hayatının geri kalanında yalnızca yazarlığa yönelen Orhan Kemal, uzun yıllar yaşadığı İstanbul’dan tedavi olmak amacıyla Sofya’ya gitmiş fakat tedavilere rağmen 2 Haziran 1970 yılında Sofya’da tedavi gördüğü hastanede beyin kanaması geçirmiş ve hayata gözlerini yummuştur.

Yaşamındaki tüm zorluklara rağmen bizlere değerli eseler bırakan Orhan Kemal hayatı hakkında sizlere kısaca bilgi vererek, tarihimizde önemli yere sahip olan kişileri tanımanızı istedik.

Orhan Kemal Edebi Kişiliği

  • Orhan Kemal kaleme aldığı şiirlerle Edebiyat dünyasına ilk girişini gerçekleştirmiştir. İlerleyen yıllarda cezaevinde Nazım Hikmet ile tanışması ardından hikaye ve roman türünde eserler kaleme almıştır. Orhan Kemal’in eserlerinde zorlu ve sıkıntılı bir yaşama sahip olduğuna dair birçok iz yer almaktadır.
  • Sosyal Gerçekçi anlayışa sahip olan Orhan Kemal, Cumhuriyet döneminde hayatımıza girmiş en önemli sanatçılardan birisidir. Kendi yaşamını da örnek alan sanatçı çoğunlukla yoksul ve sıkıntılar içerisinde bir yaşam süren insanların üzüntülerini konu edinen yazılar kaleme almıştır.
  • Orhan Kemal eserlerinde “Küçük Adamlar” olarak nitelendirdiği; işçiler, ırgatlar, fahişeler, suçlu çocuklar, mahpuslar, işçi kahyaları, gardiyanlar, dilenciler, çöpçüler, işinden kovulanlar, gurbetçi, simsar, emekli, dullar, ihtiyarlar, hayatı boyunca devamlı ezilmiş ve sömürülmüş insanları konu edinmiştir.
  • Orhan Kemal’in eserleri incelendiğinde konuların işlendiği çevre konuda yer alan karakterlerin yaşantılarının geçtiği yerlere uygun olarak oluşturulduğu gözlemlenmektedir. Hayatını büyük zorluklar çekerek kazanmaya çalışan kişilerin yaşamını sürdürdüğü muhitler gibi…
  • Orhan Kemal birçok yazardan ziyade içeriklerini nasıl anlattığından çok ne anlattığı konusuna değer veren bir yazardır. Bu nedenle eserlerinde kullandığı üslup çoğunlukla içeriğin gölgesinde kalmıştır. İçeriklerde yer alan şahıslara özgü ağızlar ve özelliklere çokça yer verir.

Engin Öztürk

Güzel ülkemizin Antalya iline bağlı Manavgat ilçesinde 10 Mayıs 1997 yılında doğmuş bulundum. Hayatımın erken yaşlarında abimin bilgisayar oyunlarına olan ilgisi sebebiyle bende bir bilgisayar kurdu olarak yetişmeye başladım. 5 Yılı aşkın süredir web siteleri için içerik editörlüğü yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı