Ders Notları

Roman Türleri Nelerdir?

Roman Türleri Nelerdir?

Edebiyat kavramının oluşmasına öncülük eden Roman, tarih içerisinde birçok büyük ismin fark edilmesine olanak sağlamıştır. Kitaplar, hem hayat içerisinde yaşanılan hem de mitolojik olarak hayal dünyası içerisinde yer alan unsurların kağıda aktarılma biçimi olarak gösterilmekte. Yazarlar, her yaş grubu için hazırladığı romanlar ile okurları ile aralarında bir bağ kurarak anlattıklarının okunmasına olanak sağlamaktalar. Roman denilince akla belirli bir tür ya da kategori gelmesin. Bu yazımız içerisinde edebiyat alanında var olan roman türleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

A) Konularına Göre Roman Türleri

1- Aksiyon Romanları
2- Psikolojik Romanlar
3- Sosyal Romanlar
4- Düşünce Romanları
5- Fantazi Romanları
6- Egzotik Romanlar

 

 

B) Üslup’a Göre Roman Türleri

1- Romantik Roman
2- Realist Roman
3- Natüralist Roman

C) Yapısına Göre Roman Türleri

1- Tarihi Roman
2- Macera Romanı
3- Sosyal Roman
4- Tahlili Roman

Tarihi Roman

İçeriğinde anlatılan olayın tarihten ilham alındığı ya da tarihte olmuş gibi gösterildiği roman türü tarihi romandır. Bu roman türü içerisinde anlatılanlar daha çok anlatılan döneme ait kalıntılar bırakmakta olup düşünce yapısının incelenmesine olanak sağlamaktadır. Türk edebiyatının ilk tarihi romanı Ahmet Mithat tarafından yazılan “Yeniçeriler” romanı olarak gösterilmekte.

Macera Romanı

Genel olarak içeriğinin okuyucuları şaşırtmak, konudan konuya sürükleyerek zihinlerinde canlandıran romanlar macera romanları olarak adlandırılmaktadır. Bu roman türü içerisinde Polisiye, aksiyon türlerinde de yayımlar bulunmaktadır. Sherlock Holmes, Robinson Crusoe bu alanın önde gelen eserleri arasında gösterilmekte.

Sosyal Roman

Daha çok toplum içerisinde olayları konu edinen sosyal romanlar, toplumun ekonomik yapısını, siyasi düşüncelerini, geçmiş yıllarda meydana gelen ihtilalleri, sınıf ayrımcılıklarını konu edinmektedir. Victor Hugo’nun Sefiller romanı, Orhan Kemal’in Bereketli Topraklar romanı bu kategorilere örnek gösterilebilecek eserler olduğunu söyleyebiliriz.

Postmodern Roman

Olaylarla ilgili gerçekleri anlatmaktan kaçınan bu roman türü, içeriğinde daha çok anlam bütünlüğüne yönelerek okuyucuların olaylar ile ilgili yorumlar yapmalarına olanak sağlamaktadır. Okuyucunun daha ön planda olduğu bu roman türünün birçok örneği bulunmaktadır. Oğuz Atay tarafından kaleme alınan Tutunamayanlar, Tehlikeli Oyunlar kitabı, Orhan Pamuk’un Benim Adım Kırmızı romanı postmodern’e örnek gösterilebilir.

Natüralist Roman

Postmodern roma ile büyük benzerlik gösteren Natüralist roman türü, daha çok içerisinde bilimsel bilgiler vermesi ile ön plana çıkmaktadır. Anlatılan olayların ve durumların tamamı bilim ile bağdaştırıldığını, bu bağlamda bilimsel veriler ile okuyuculara yorum yaptırıldığını görmekteyiz. Bu türün örnekleri ise; Emile Zola tarafından kaleme alınan “Meyhane” romanı ile beraber Nabızade Nazım tarafından kaleme alınan Zehra romanı gösterilmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı