Ders Notları

Rüzgâr Çeşitleri Nedir? Yerel Rüzgârlar Hangileridir?

Rüzgar çeşitleri nelerdir ve rüzgar neden oluşur merak ediyor musunuz? Eğitim hayatımızın birçok yerinde karşımıza çıkan rüzgarlar hakkında oluşturduğumuz rehberimizde öğretmenlerinizin anlatmış olduğu bilgiler doğrultusunda aldığınız notlarınızı pekiştirecek ve daha düzenli bir not tutarak konuya hakim olabileceksiniz. Rüzgar çeşitleri ve özellikleri hakkında önemli noktalara değinecek olup yerel rüzgar çeşitleri hakkında da sizleri bilgilendireceğiz.

Rüzgar Nedir ve Nasıl Oluşur?

Rüzgar, yüksek basınç alanlarından alçak basınç alanlarına doğru gerçekleşen yatay yönlü hava hareketlerine denir. Bir rüzgarın hızını ölçmek istiyorsanız bunun için anemometre adı verilen cihaza ihtiyacınız var. Bir rüzgarın oluşmasının nedeni; komşu iki yer arasında bulunan basınç farkıdır. Komşu iki yer arasında yer alan basınç farkı ortadan kalktığı takdirde rüzgarda duracaktır. Umuyoruz ki bu kısa açıklamamız rüzgar nedir nasıl oluşur gibi sorularınıza yanıt olmuştur.

Peki, Rüzgar Çeşitleri Nelerdir?

Rüzgar çeşitleri isimleri toplamda 3 temel başlık ve bazı alt başlıklar halinde incelenir. Rüzgar çeşitleri ve özellikleri hakkında alt tarafta sizlerle detaylı bir anlatım gerçekleştireceğiz fakat öncesinde isterseniz rüzgar çeşitleri kısaca bilgi halinde isim olarak paylaşım. Rüzgar çeşitleri nelerdir; Sürekli Rüzgarlar, Mevsimlik Rüzgarlar, Yerel Rüzgarlar olmak üzere 3 temel başlık altında incelenir. Bunlara ek yerel rüzgarlar kendi içerisinde tekrardan 4 alt başlığa ayrılacaktır. Yerel rüzgar çeşitler hakkında birazdan detaylı bir konu işleyeceğiz.

Sürekli Rüzgarlar Nelerdir?

Sürekli rüzgarlar hakkında bilinmesi gereken temel bilgi yıl boyu aynı yöne esen rüzgarlar olmalarıdır. Daha teorik bir açıklama gerekirse; daimi yüksek basınç alanlarından daimi alçak basınç alanlarına doğru esen rüzgar türüdür. Dünya üzerinde bilinen ve öğrenmeniz gereken sürekli rüzgarlar nelerdir?

 1. Alizeler
 2. Batı Rüzgarları
 3. Kutup Rüzgarları

Mevsimlik Rüzgarlar Nelerdir?

Mevsimlik rüzgarların temel oluşum sebebi birbirine komşu olan iki kara parçasında yıl içerisinde gözlemlenen farklı ısınma ve soğuma değerleridir. Bu değerlere bağlı olarak oluşan basınç alanları arasında gerçekleşen rüzgarlara mevsimlik rüzgarlar denir. Peki, mevsimlik rüzgarlar nelerdir?

 1. Yaz Musonu
 2. Kış Musonu

Yerel Rüzgarlar Nelerdir?

Yerel rüzgarların bir bölümü meydana gelen genel hava dolaşımından kaynaklı olarak bazı yerel bölgelere özgü değişikliklere uğraması sonucunda meydana gelir. Bunların yanı sıra tamamen yöreye bağlı basınç farklılıkları sebebiyle oluşan yerel rüzgarlarda bulunmaktadır. Peki, yerel rüzgarlar nelerdir? Yerel Rüzgar çeşitleri;

rüzgar çeşitleri tablosu

 1. Meltem Rüzgarları
  1. Kıyı (Deniz ve Kara)
  2. Dağ ve Vadi
 2. Soğuk Yerel Rüzgarlar
  1. Bora: Adriya Denizi Kıyılarında Görülür
  2. Mistral: Fransa
  3. Krivetz: Romanya
  4. Yıldız, Poyraz ve Karayel: Türkiye
 3. Sıcak Yerel Rüzgarlar
  1. Fön (Föhn): İsviçre
  2. Sirokko: Fas, Cezayir, Tunus
  3. Hamsin: Mısır
  4. Samyeli: Irak ve Suriye Çölleri
  5. Kıble, Lodos, Keşişleme: Türkiye
 4. Tropikal Rüzgarlar
  1. Tayfun: Asya Denizleri
  2. Hurrican: Orta Amerika
  3. Tornado: Brezilya
  4. Kasırga: Büyük Okyanus, Orta Amerika

Engin Öztürk

Güzel ülkemizin Antalya iline bağlı Manavgat ilçesinde 10 Mayıs 1997 yılında doğmuş bulundum. Hayatımın erken yaşlarında abimin bilgisayar oyunlarına olan ilgisi sebebiyle bende bir bilgisayar kurdu olarak yetişmeye başladım. 5 Yılı aşkın süredir web siteleri için içerik editörlüğü yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı