Meraklısına

Su Topu Nedir, Nasıl Oynanır?

Su Topu, ülkemizde yeterli ilgiyi görmeyen fakat dünya çapında bazı ülkelerde oldukça popüler bir hale gelmiş spor dalıdır. Oldukça eğlenceli olmasının yanı sıra güç ve yeteneğe dayalı bir spor dalıdır. Toplamda 7’şer kişilik takımların yer aldığı karşılaşmalar oldukça eğlenceli ve kısa süren müsabakalardan oluşmaktadır. Su topu hakkında sık sık karşılaştığımız bazı sorular ise “Su topu nedir?” ya da “Su topu nasıl oynanır?” olarak karşımıza çıkıyor.

Peki, Su Topu Nedir, Tarihçesi Nedir?

Su topu, 1870’li yıllarda ortaya çıkan ve günümüzde halen sevilerek oynanan bir spor dalıdır. İngiltere’de ortaya çıkan su topunda ilk karşılaşma ise İngiltere ile İskoçya arasında 1890’lı yıllarda gerçekleşmiştir. Bunun yanı sıra su topu, 1900 yılı itibariyle Olimpiyat Oyunları’na katılmış ve FINA yani Amatör Yüzme Federasyonu’na bağlı bir spor dalı olarak gelişmeye devam etmiştir. 1908 yılında kurulan Su Topu Yönetim Kurulu, 1920 yılı itibariyle su topunun çok daha zor bir oyun olması gerektiği, güç ve yeteneğin ön plana çıkan bir spor dalı olması gerektiği sebebiyle daha derin havuzlarda oynanması gerektiği kararını almıştır.

1937 senesine gelindiğinde FINA tekrardan devreye girmiş ve su topu oyununun daha öncesinde oynanan toplardan ziyade tam olarak şişirilmiş ve pas yapma beceresinin çok daha yüksek olduğu toplarla oynanması gerektiği kararını almıştır. Günümüze gelindiğinde ise Amerika ve İngiltere başta olmak üzere İtalya ve Macaristan gibi ülkelerde de çok popüler bir spor dalıdır.

Su Topu Nasıl Oynanır?

Su topu, 2 takım halinde gerçekleştirilen ve takım başına 7’şer oyuncunun yer aldığı bir oyundur. Oyunda temel amaç oyun alanında yer alan topu rakip kaleye sokmayı başarmaktır. Oyuncu değişikliği konusunda takımların herhangi bir sınırlandırması yoktur. Fakat, oyuncu değişiklikleri yalnızca oyun durakladığı esnada gerçekleşebilir. Yani gol atıldığı ya da periyot aralarında oyuncu değiştirilebilir. Oyun başlangıcından sonuna kadar toplamda 2 adet mola hakkı bulunmaktadır. Periyot araları 2 dakika sürmektedir. Molalar ise toplamda 1 dakika sürmektedir. Oyuncular mola esnasında havuzdan çıkamaz ve çoğunlukla kendi yarı sahalarına dönerek burada bir araya gelir ve uygulamaları gereken taktikler hakkında fikir alırlar. Su topu oynandığı sırada oyuncunun oyundan atılabileceği 3 farklı senaryo yer almaktadır;

  • Bunlardan ilki 20 saniye kuralıdır. Oyuncular 20 saniye boyunca oyun alanının dışında bekler. Bir oyuncuya bu ceza en fazla 3 defa verilebilir. 3. kez bu cezayı alan bir oyuncu oyun alanına tekrar dönemez ve yerine yedek oyunculardan birisi girmek zorundadır.
  • İkinci senaryo ise Değişmeli atılma kuralıdır. Bu senaryoda atılan oyuncu yerine yedek oyunculardan bir tanesi oyuna dahil olur.
  • Son senaryo ise Değişmesiz atılma kuralıdır. Rakibini sakatlamaya yönelik gerçekleştirilen yumruk, kafa vb. hareketler sonucunda oyuncu oyun alanından değişmesiz yani kalıcı olarak atılır. Bu atılma sonucunda yerine yedek oyuncu girmesi yasaktır.

Su Topu hakkında TRT Spor tarafından hazırlanmış kısa ve bilgilendirici animasyonu izleyebilirsiniz.

Engin Öztürk

Güzel ülkemizin Antalya iline bağlı Manavgat ilçesinde 10 Mayıs 1997 yılında doğmuş bulundum. Hayatımın erken yaşlarında abimin bilgisayar oyunlarına olan ilgisi sebebiyle bende bir bilgisayar kurdu olarak yetişmeye başladım. 5 Yılı aşkın süredir web siteleri için içerik editörlüğü yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı