Ana Sayfa » İnternet'e Dair » Sunucu Çeşitleri Nelerdir? (Vds , Vps nedir?)
Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2017

Sunucu Çeşitleri Nelerdir? (Vds , Vps nedir?)

sunucu

 Sunucu Çeşitleri (Vds , Vps nedir?)

İnternet dünyasının en önemli bileşenleri sunuculardır. Sunucuları fiziksel parçaları yüksek özelliklere sahip olan bilgisayarlar olarak da tanımlayabiliriz. Sunucu bilgisayarlar evinizde kullandığınız bilgisayarlara nazaran daha nitelikli ve donanımlıdır. Bir web sitesinde olan bütün içerikleri bünyelerinde depolarlar. Kişisel bilgisayar veya laptoplarda olduğu gibi bu sunucularda da farklı özelliklere sahip olanları vardır. Sunucular arasında en fazla tercih edileni ise VDS ve VPS sunuculardır. Yazımızda sizlere bu sunucular hakkında bilgi vereceğiz.

VPS Sunucu Nedir?

VBS sunucu karşımıza çok sık çıkmaktadır. Bu sunucular bir bütün olan sunucunun farklı programlara bölünerek kullandığı sunucu çeşididir. Yani bütün bir sunucunun küçük depolama alanlarına bölünerek kullanıldığı sunuculardır da diyebiliriz. VPS sunucu türünde yer alan küçük parçalara ayrılmış bütün bölümler bütün sunucuda yer alan bölümlere benzer olarak faaliyetlerini gösterir. Yani bölünmüş olan sunucular ana sunucu olmadan çalışamazlar. VPS sunucular için bütün bir sunucunun yazılımsal olarak bölünmesiyle oluşan sunuculardır da diyebiliriz.

VDS Sunucu Nedir?

VPS sunucularda gördüğünüz gibi bütün bir sunucu yazılımsal olarak bölümlere ayrılıyordu. VDS sunucuda ise durum biraz daha farklı. VDS sunucular yazılımsal olarak değil donanımsal olarak bölümlere ayrılır. Bir VDS sunucusu VPS sunucusundan farklı özellikler gösterir. VPS’nin aksine VDS farklı işletim sistemleriyle başarılı bir şekilde çalışabilmektedir.

VDS ve VPS sunucular dışındaki sunucular şu şekildedir:

-Reseller sunucu

-Dedicated sunucu

-Co-Location sunucu

Sunucu Çeşitleri Nelerdir? (Vds , Vps nedir?) yazısı hakkında atacağınız yorumları lütfen imla kurallarına uygun bir şekilde atınız. Sunucu Çeşitleri Nelerdir? (Vds , Vps nedir?) başlıklı içerik yazarlarımız tarafından hazırlanmıştır, telif hakkı içeren görsel veya metinler için admin@merakliplatform.com mail adresine bildirimde bulunun.

Yorum yap.