Türk Telekom ADSL Kota Sorgulama

Türk Telekom ADSL Kota Sorgulama

Türk Telekom ADSL kullanıcı sayısının son zamanlardaki güncellemeler ile 15 milyonu geçtiğini, internet bağlantısı olan her evin Türk Telekom internet yapısına sahip olduğunu söyleyebiliriz. Dünya üzerindeki birçok ülke gelişmiş sağlam altyapılarından dolayı internet kullanımını kotasız olarak en üst seviyeden kullanabilmektedirler. Bu durum ülkemizde oldukça farklı olduğunu, ülkemizdeki altyapıdan ötürü internet erişimlerine kota adı verilen bir kullanım sınırlandırılması getirildiğini söylemek istiyoruz. İnternetin daha yeni yaygınlaştığı dönemlerde paketler sınırsız özellikten ziyade 4 GB, 8 GB gibi maksimum kullanım sınırlandırılmaları ile satılmakta idi. 1 ay boyunca ku kota sınırını kullanmak durumunda kalan kişiler kota sınırısını aşmaları durumunda ekstre ücret ödemek durumunda kalmakta idi.

Türk Telekom ADSL Kota Sorgulama işlemi ise artık günümüzde internet hızının durumunu ölçmek amacı ile yapılmakta. Sınırsız olarak satılan internetler 50 GB kullanım oranından sonra internet hızlarını büyük oranda düşürmekte.Ülkemizdeki altyapının gelişmekte olduğunu, gelecek yıllarda hem AKN denen sınırlandırmanın hem de kota durumunun genel olarak kaldırılabileceğini söyleyebiliriz. Türk Telekom ADSL Kota Sorgulama işlemi yamak isteyen kişilerin öncelikle BU bağlantı adresinde yer alan internet sitesine giriş yapmaları gerekmektedir. Sorgulama penceresine giriş yapan kişiler aşağıdaki gibi bir görüntü ile karşılaşacaklardır.

Kullanıcı Adı ve Şifre bölümününü dolduran kişiler Türk Telekom ADSL Kota Sorgulama işlemini başarı ile tamamlarlar. Kullanıcı Adı ve Şifre internet başvurusu sırasında Türk Telekom’un kişilere verdiği dosya içerisinde yer almaktadır. Bu bilgiler sadece Kota Sorgulama işlemleri için geçerli olmadığını, Türk Telekom İnternet çatısı altında yer alan tüm hizmetler için geçerli olduğunu söyleyebiliriz.

Yukarıdaki bilgiler ile Türk Telekom ADSL Kota Sorgulama sistemine giriş yapan kişiler yukarıdaki gibi bir ekran ile karşılaşacaklardır. Burada yıl yıl bilgilendirmelerin yapıldığı gibi ay ay ve gün gün verilerin de yer aldığını belirtmek istiyoruz. Toplam Download bölümü internet üzerinde yapılan tüm indirme verilerinin toplamıdır. Bu bölüm kota adı verilen sistem yapısını oluşturmaktadır. Toplam Upload ise internete yüklenen verilerin boyutunu ifade etmektedir. Resim üzerinde yer alan bilgiden de anlaşılacağı üzere Upload verileri ADSL Kota sistemine etki etmemektedir.

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Mete Türkmen diyor

    Abi benim e-posta adresimede yollarsanız sevinirim <3

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.