Ana Sayfa » Meraklısına » Uyku Felci (Karabasan) Öldürür mü?
Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2017

Uyku Felci (Karabasan) Öldürür mü?

uykufelci

Uyku Felci (Karabasan) Öldürür mü?

Uyku felci, pek çoğumuzun anlatılan sohbetlerde duyduğu karabasan hikayeleri ile açıklanabiliyor. Pek çok kişi bu uyku felci durumunu anlatır iken, hemen hemen aynı cümleleri kullanıyor. Ölü gibi uyanmış hissine kapılıyorsunuz ve bu yüzden hareket edemiyorsunuz bir süre. Yani bir nevi ölecekmiş hissine kapılıyorsunuz. Zihniniz uyanık fakat vücudunuz uyuyor. Yani rüyanızda gördüğünüz her hangi bir şeyi dahi yanınızda sanabilir,  odanızda görebilirsiniz. 10. Yüzyıllardan günümüze kadar uzanan uyku felci durumu, tıbbi metinlerde oldukça ön plana çıkıyor. Bu konu aslında karışık bir konu. Çünkü uyku bilimcileri, REM üzerinde yaşanan derinliği ölçerek bilinç ile ilgili bir konu olduğunu anlatıyor her zaman için. Haliyle bu da sistemli olarak anatomik kaslarımıza emir veriyor ve kaslarımızı felç numarasına getiriyor. Uyku durumunda bir insanın, ayağa kalkarak farklı seçenekler yaratması ve bu seçenekleri ön plana çıkarması, bedenin rüya gibi bazı durumlarda tepki verememesine neden oluyor. Bilimsel noktalarda karabasanın neden olduğu tam olarak anlaşılmış değil. Ama açıklanamayan şeylerden ziyade, bu durumun neden oluştuğunu anlatabiliriz.

  • Sırt üstü yatma durumu,
  • Aşırı stres durumu,
  • Aç uyuma durumu,
  • Düzensiz uyku durumları,
  • Beklenmeyen yaşam ve iş çevrelerindeki değişiklik durumları,
  • Uyumak için alınan ilaçlar
  • Berrak rüya görme durumları ve buna yakın netlikler durumu

Gibi detaylar, karabasan için bir neden oluşturabiliyor. Ama karabasan öldürmüyor. Yalnızca psikoloji bozmaya yönelik etkiler yaratıyor.

Uyku Felci (Karabasan) Öldürür mü? yazısı hakkında atacağınız yorumları lütfen imla kurallarına uygun bir şekilde atınız. Uyku Felci (Karabasan) Öldürür mü? başlıklı içerik yazarlarımız tarafından hazırlanmıştır, telif hakkı içeren görsel veya metinler için admin@merakliplatform.com mail adresine bildirimde bulunun.

Yorum yap.