Genel Blog

Vergi Kimlik Numarası Sorgulama

Vergi Kimlik Numarası Sorgulama

Vergi Kimlik Numarası Sorgulama işleminin nasıl yapıldığını merak eden kişilerden birisi isen bu işlemin nasıl yapıldığına dair yöntemleri yazımız içerisinde kolaylıkla öğrenebileceksin. Kamu kurum ve kuruluşlarında istenilen belge ve evrakları almak için geçtiğimiz yıllarda binbir sıkıntı çekiyor, uzun kuyruklar bekliyordu. Teknoloji ile beraber devletimizin de gelişmeleri yakından takip etmeyi başarmış, tüm hizmetlere anlık olarak ulaşabileceğimiz sistemler geliştirmeyi başarmıştır. Vergi dairesine gimeden Vergi Kimlik Numarası Sorgulama işlemi yapmamıza izin veren devletimiz, online platformları sayesinde işlemlerin saniyeler içerisinde tamamlanmasına olanak sağlamakta. Sadece vergi kimlik numarası sorgulamakla kalmayıp e-devlet üzerinden yüzlerce birim üzerinden binlerce işleminizi anında gerçekleştirerek hizmetlerinizin saniyeler içerisinde gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

Vergi Kimlik Numarası Sorgulama Nasıl Yapılır?

  • Vergi Kimlik Numarası Sorgulama yapmak için ilk önce BU internet adresine giriş yapmanız gerekmektedir.
  • İnternet adresine giriş yapmanız ile beraber yaklaşık 10 adet hizmetin liste halinde sunulduğunu göreceksiniz. Burada bizim işimizin 9 numaralı olan “Sorgulamalar” servisi içerisinde yer aldığını belirtelim.
  • Sorgulamalar içerisinden Mükellef borç sorgulama, vergi levhası sorgulama, vergi kimlik numarası sorgulama gibi işlemleri rahatlıkla yapabilirsiniz.
  • Vergi Kimlik Numara Sorgulama ekranına gediğimizde bizlerden Soyad, Ad, Baba Adı, Doğum Yeri, Doğum Yılı gibi kişisel bilgiler istenecektir.
  • Boşluklara eksiksiz olarak kimlik bilgilerimizi doldurduktan sonra Tamam butonuna tıklamanız ile beraber sonuç sayfasına yönlendirileceksiniz.

Yukarıda anlatımını yaptığımız şey resmi olarak Gelir İdaresi Başkanlığına ait internet sitesine aittir. Güvenirliği konusunda sıkıntı yaşamayacağını, edineceğiniz belgelerin kesin sonuç belgeleri olduğunu söyleyebiliriz. İnternet sitelerinin bazılarında bu işlemi çok farklı şekilde çok farklı araçlar ile yaptırıldığını görüyoruz. Bu araçların büyük bir kısmı sahte olup tamamen insanların kişisel bilgilerini ele geçirmek üzerine tasarlandıklarını söyleyebiliriz. Dijital ortamlar içerisinde sorgulama yapmak için kullanabileceğiniz siteler ya e-devlet olmalı ya da kurumların kendilerine ait internet siteleri olmalıdır. Son zamanlarda insanların kişisel kimlik bilgilerini bu şekilde ele geçiren çetelerin varlığında bir hayli artış meydana geldiğini, bu bilgiler ile başta banka hesapları olmak üzere birçok hizmetlerine rahatlıkla ulaşabildiklerini söyleyebiliriz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı