Ana Sayfa » İnternet'e Dair » Windows 10 DNS Önbelleği Temizleme
Güncelleme Tarihi: 2 Temmuz 2017

Windows 10 DNS Önbelleği Temizleme

dnstemizleme

Windows 10 DNS Önbelleği Temizleme

Windows 10’da DNS önbelleğini temizleyerek tekrardan yeni DNS girişi yapabilir veya mevcut DNS’lerinizi otomatik olarak bırakabilirsiniz. Windows 10 üzerinden DNS’leri sıfırlamak oldukça basit bir işlemdir.

DNS’leri sıfırlamak için birçok sebebiniz olabilir. Örneğin bilgisayarınızı eski DNS adreslerine döndürmek, kapsama alanı yüksek bir VPN kullanmak veya ağ üzerinden bir sorunu düzeltmek bu sebeplerden sadece birkaç tanesidir. Bu işlemleri kod penceresinden gireceğiniz basit kodlarla yapabilirsiniz.

Windows 10 DNS Önbellek Nasıl Sıfırlanır?

Windows 10’da DNS önbelleğinizi şu adımları takip ederek kolaylıkla sıfırlayabilirsiniz:

-İlk olarak bilgisayarınızda Başlat’a tıklamalısınız. Bu işlemi yaparken klavyeden Windows tuşuna da basabilirsiniz.

-Sonrasında çalıştır kısmına cmd yazıyoruz ve ekranda Komut İstemi adıyla çıkan seçeneğe tıklıyoruz.

-Komut İstemine tıkladıktan sonra karşımıza gelen pencereye ipconfig / flushdns yazıyoruz.

-Yukarıda sizlere verdiğimiz kodu yazdıktan sonra Enter tuşuna basın ve birkaç saniye bekleyin. Sadece 2 -3 saniye bekledikten sonra DNS adreslerinin sıfırlandığını görebilirsiniz.

Eğer DNS’lerin sıfırlandığından emin değilseniz ekranda “Successfully flushed the DNS Resolver Cache” cümlesinin olup olmadığına bakın. Eğer bu yazı ekranda yer alıyorsa başarılı bir şekilde DNS önbelleğinizi temizlediniz demektir.

Bu işlemleri uyguladığınız sırada herhangi bir hata alıyorsanız işlemleri tekrar uygulayın. Bu sefer en baştan ve dikkatlice uygulamaya özen gösterin. Genellikle kod yazıldığı sırada kullanıcılar ipconfig’den sonra boşluk bırakmayı unutabiliyor. Yaptığınız düzeltmelerden sonra bu sefer DNS adresiniz sıfırlanacaktır.

Windows 10 DNS Önbelleği Temizleme yazısı hakkında atacağınız yorumları lütfen imla kurallarına uygun bir şekilde atınız. Windows 10 DNS Önbelleği Temizleme başlıklı içerik yazarlarımız tarafından hazırlanmıştır, telif hakkı içeren görsel veya metinler için admin@merakliplatform.com mail adresine bildirimde bulunun.

Yorum yap.