Windows 10 Giriş Şifresi Kaldırma

Windows 10 Giriş Şifresi Kaldırma

Windows 10 Giriş Şifresi Kaldırma sorusu yeni bilgisayar sahipleri tarafından sıklıkla araştırılmaktadır. Microsoft, son zamanlarda atmış olduğu adımların büyük bir bölümünü kullanıcılarının ve sistem içerisinde bulunan verilerin güvenliğine atmıştır. Sahip olduğumuz kişisel ya da iş bilgisayarlarına tanımadığımız kişilerin erişmemesi adına parola korumalı hesap seçeneği sunarak oldukça güzel bi güvenlik sistemi inşa etmeye çalışmıştır. Ancak kendi kişisel evleri içerisinde bilgisayar kullanan kişilerin sürekli olarak parola girmek durumunda kalmaları bazen çok sıkıcı hale gelmektedir. Sürekli şifre isteyen bilgisayar ekranlarından kurtulmak, Windows 10 Giriş Şifresi Kaldırma olayını merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazımızda şifre kaldırma işlemi hakkındaki tüm ayrıntıları paylaşmış olacağız.

Windows 10 işletim sistemine sahip olan her bilgisayar alındığı ilk an sizden bir parola oluşturmanızı ve bunu her defasında girmenizi ister. İlk etaplarda oldukça güzel bir olay olarak gelebilen bu özellik belirli bir süreden sonra oldukça can sıkıcı bir durum haline gelmektedir. Windows 10 Giriş Şifresi Kaldırma işlemininin nasıl yapılacağı ile ilgili bölüme uzatmadan geçelim;

  • İlk olarak masaüstünde ike Windows tuşu ile beraber “R” tuşuna aynı anda basarak “Çalıştır” adındaki sistem yönetimi uygulamasını açıyoruz.
  • Çalıştır içerisine “userpasswords2” ya da “netplwiz” komutlarından birisini yazıyoruz. İkisinin de aynı işlevler yerine getirdiğini belirtelim. Bu komutlar bilgisayarımızdaki Kullanıcı Hesapları bölümünün açılmasına olanak sağlayacaktır.
  • Kullanıcı Hesapları bölümünde sistem tarafından bizlerden sürekli istenen parola alanlarını rahatlıkla görebiliriz. Parola kısmının hemen bir üstünde “Kullanıcı bu bilgisayarı kullanmak için bir ad ve parola girmelidir” adındaki kutucu göreceksiniz. İşaretlenmiş olan bu kutucuğun işaretini kaldırıyoruz.
  • Otomatik Oturum Aç bölümüne geçiş yaparak burada kullanıcı admız yazılı geleceği için sadece parolamızı yazarak onay veriyoruz. Gerekli izinleri sağladığımıza göre artık şifre otomatik olarak kalkmış olacaktır.

Bu işlemleri yapmanız durumunda Windows 10 Giriş Şifresi Kaldırma işlemini başarılı bir şekilde yapmış olacaksınız. Bu işlemlerden sonra bilgisayarınızı açarken ya da yeniden başlatırken asla parola sormayacaktır. Aksi bir durumda parola koymanız gerekirse bu adımları tekrardan uygulayarak ters işlemler yaparak şifreyi tekrardan geri getirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir