Ana Sayfa » Nasıl Yapılır » Windows 10 %100 Disk Kullanımı Sorunu Çözümü
Güncelleme Tarihi: 1 Aralık 2017

Windows 10 %100 Disk Kullanımı Sorunu Çözümü

100diskkullanımı

Windows 10 %100 Disk Kullanımı Sorunu Çözümü

Windows 10 kullanıcıların sık karşılaştığı problemlerden birisi de diskin yüzde 100 kullanılmasıdır. Bu sorunun yaşanmasında ki en büyük sebeplerden birisi günümüzde oluşturulan sistemlerin SSD ihtiyacının olmasıdır. HDD ne yazık ki sistemlerin ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kalabiliyor.

Eğer bilgisayarınızda SSD yoksa uygulamalar yavaş açılacaktır. Uygulamalar çalışmaya başladıkça görev yöneticisine girdiğiniz zaman disk kullanım oranının yüzde 100 olduğunu göreceksiniz. Bilgisayarınızda bulunan RAM 4 GB veya üstüyse disk üzerinde yer alan sanal bellek dosyanızı kapatmanızı tavsiye ederiz. Bilgisayarda bir uygulama açtığınız zaman uygulama verilerinizin bazıları RAM’e kaydedilir. Fakat burada Windows RAM’in üzerindeki yükü azaltmak için bazı verilerine diske yazar. Bu durum diskiniz üzerinde ki yükü artıracaktır.

RAM Yetersiz Uyarısı Alabilirsiniz

4GB RAM’i bulunan birisi sisteminden bellek dosyasını kaldırdığı zaman sistem artık eskisinden daha hızlı çalışacaktır. Fakat bu durumda sistemin Ram’e olan ihtiyacı artacaktır. Bu yüzden bazen RAM yetersiz uyarısıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Sisteminde RAM’i 4 GB’tan az olan kişilerin internette çok fazla sekme açmasını ve arka plan uygulamalarında RAM’i çok fazla kullanan uygulamaları çalıştırmalarını tavsiye etmeyiz.

Bilgisayarınız da ne yaparsanız yapın disk sürekli yüzde 100 kullanılıyorsa bu evrede diskinizi yükseltebilir veya bilgisayarınıza SSD taktırabilirsiniz. Bu sizin işinizi de kolaylaştıracaktır. Aynı zamanda ısınma sorunlarının ve aniden kapanma gibi problemlerinde önüne geçer.

İlginizi Çekebilir: Bilgisayar Isınma Sorunu adlı makalemizi inceleyebilir ve ısınma sorununa dair çözüm önerilerimize göz atabilirsiniz.

Cpu %100 Sorunu Çözümü

Cpu %100 sorunu düşük özellikli bilgisayarlar için büyük bir sorun teşkil etmekte

Öncelikle bilgisayarınıza iyi bir virüs programı kurup detaylı bir virüs taraması yapınız. Bilgisayarınızda çok fazla virüs bulunması cpu sorunu yaratabilir.

Bilgisayarınızda denetim masasına girin buradan “Güç Seçenekleri” adlı ayara tıklayın ve “Dengeli” konumuna getirin.

Bilgisayarınız arka planda güncelleme yapıyor ise cpu 100 çalışıyor sorunu ile karşılaşabilirsiniz, otomatik güncelleme işlemini durdurarak sorunu büyük ölçüde ortadan kaldırmış olursunuz.

 

Windows 10 %100 Disk Kullanımı Sorunu Çözümü yazısı hakkında atacağınız yorumları lütfen imla kurallarına uygun bir şekilde atınız. Windows 10 %100 Disk Kullanımı Sorunu Çözümü başlıklı içerik yazarlarımız tarafından hazırlanmıştır, telif hakkı içeren görsel veya metinler için admin@merakliplatform.com mail adresine bildirimde bulunun.

Yorum yap.