Genel Blog

Windows Bu Diske Yüklenemez Hatası

Windows Bu Diske Yüklenemez Hatası

Bilgisayarlarına format atmak isteyen kişiler, ne kadar uzman olursalar olsunlar bazı durumlarda sıkıntı yaşayarak işin içinden çıkamadıklarını ifade etmektedirler. Format işlemi yapmak isteyen Windows 7 ve Windows 8 kullanıcıları, disk biçimlendirme alanına geldiklerinde Windows Bu Diske Yüklenemez Hatası aldıklarından bahsetmekteler. Bu hatanın neyden kaynaklandığını bilemeyen kişiler, format işlemi yapamayan kişiler, bu soruna çözüm aramaktadırlar. Genel olarak gelen hatanın tam şekli; Hata: ” Windows bu diske yüklenemez. Bu bilgisayarın donanımı bu diske önyükleme yapmayı desteklemeyebilir. Disk denetleyicisinin bilgisayarın bios’unda etkinleştirildiğinden emin olun.” şeklinde gelmektedir. Bu sorunun elbette bir çözüm yolunun bulunduğunu, bu yazımız içerisinde bu sorun ile nasıl mücadele edebileceğinizde bahsedeceğimizi belirtelim.

Windows Bu Diske Yüklenemez Hatası sorunun çözümü için hatayı aldığınız andan itibaren tüm diskleri tek tek silerek harddiskinizi tek bir bölüm haline getiriniz. Daha sonrasında ise diskleri yeniden ayırarak format işlemini başlatmaya çalışınız. Eğer bu çözüm ile sorununuza çare bulamadı iseniz aşağıdaki alternatif yöntemleri denemenizi öneriyoruz. Bu sorunun temel nedenleri birisi de BİOS ayarlamalarında meydana gelen sorunlardan da kaynaklanmaktadır. Hatayı almanız ile beraber bilgisayarınızı yeniden başlatarak BİOS alanına giriş yapmanız gerekmektedir. Burada harddisk çalışma mantığını değiştirmeniz gerekmektedir. Var olan çalışma modunu değiştirerek AHCI ve IDE olarak değiştirmeniz gerekecektir. Eğer AHCI modunda iken hata alıyorsanız IDE moduna, IDE modunda iken hata alıyorsanız AHCI moduna almanız gerekecektir.

Eğer yukarıdaki işlemi nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız; bilgisayarı yeniden başlattığınızda BİOS’a giriş yapmak için klavyede bulunan F2, F8 ya da DELL tuşlarına basılı tutmanız gerekiyor. Her bilgisayar markasının BIOS’a giriş sisteminin farklı olduğunu söyleyebiliriz. Yukarıda anlatımını yaptığımız yöntemler ile Windows Bu Diske Yüklenemez Hatası sorununa çözüm üretebilirsiniz. Anlatımını yaptığımız 2 yöntemden birisi sorununuza kesinlikle çare olacaktır. Eğer oldu da sorununuz çözülmedi ise bunun temel nedeni harddisk’de meydana gelen bozulmalar olduğunu söyleyebiliriz. Bunu test etmek için farklı bir harddisk’i bilgisayarlarınıza takarak deneyimlerle sorunun nereden kaynaklandığını görebilirsiniz. En son olarak ise garanti servislerinden yarım istemeniz durumunda da sizlere yardımcı olunacağını belirtelim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı