Teknoloji

Windows Lisans Anahtarı Öğrenme 

Windows Lisans Anahtarı Öğrenme 

Windows tabanlı bir bilgisayar kullanan kişiler, zaman içerisinde bilgisayarlarında yaptıkları değişikliklerden ötürü sıfırlama, format işlemleri yapmak isterler. İlk kez alınan bir bilgisayar fabrikadan çıktıktan sonra bizlere anahtar teslim bir şekilde teslim edilmekte. Eğer bilgisayarınız FreeDos olarak gelmedi ise, içerisinde bir windows sürümü ile teslim edildi ise bilgisayarınızın orjinal bir sürüme sahip olduğunu söyleyebiliriz. Elinizde bulunan Windows Lisans Anahtarı ile bilgisayarınızı istediğiniz kadar sıfırlayabilir, format atabilir lisans kodunuzu tekrardan girerek bilgisayarınızı orijinal hale getirebilirsiniz. Birçok kişi, sıfırlama yapmadan önceWindows Lisans Anahtarı Öğrenme konusunu merak etmektedir. Sıfırlama yaptıktan sonra kendisinden lisans anahtarı isteyeceğini bildiği için sahip oldukları lisans anahtarlarını nereden öğreneceklerini merak etmektedir. Bugün, bu yazımız içerisinde iki farklı yöntemle Windows Lisans Anahtarı Öğrenme konusunu açıklamaya çalışacağız.

CMD Kullanarak Windows Lisans Anahtarını Öğrenme 

Bilindiği üzere korsan kullanım dünya üzerindeki en büyük suçlardan birisidir. Eğer işletim sisteminiz orjinal ise Windows’un tüm güncelleme ve geliştirme haklarından faydalanabilirsiniz. Kaçak kullanım sonucunda meydana gelen sorunlardan, siber saldırılara uğrama, izinsiz bilgisayar erişimlerinden Windows hiçbir şekilde sorumlu değildir. Biz bu yazımızda sizlerin lisanslı bir Windows kullanıcısı olduğunuzu bilerek CMD üzerinden nasıl Windows Lisans Anahtarı sorgulayabileceğinizden bahsedeceğiz.

  • -Başlat bölümüne gelen kişiler, arama bölümüne “Çalıştır” yazarak enter tuşuna basıyoruz.
  • Çalıştır ekranın gelmesi ile beraber gelen pencereye “CMD” yazarak komut sistem penceresinin açılmasını sağlıyoruz. Bu alana;
  • “wmic path softwarelicensingservice get OA3xOriginalProductKey” ifadesini yazdıktan sonra enter tuşuna basarak sonuçların yüklenmesini bekliyoruz.
  • Birkaç saniyelik beklemenin ardından karşınıza gelen pencerede Windows Lisans Anahtarınızın tam bir şekilde listelendiğini göreceksniz.

PowerShell Kullanarak Windows Lisans Anahtarı Öğrenme 

İkinci ve son yönetimimiz ise; PowerShell komut sistem penceresini kullanarak Windows Lisans Anahtarı Öğrenme işlemini yapabiliriz. PowerShell üzerinden nasıl sorgu yapılacağını dile getirecek olursak;

  • Aynı ilk yöntemde ki gibi başlat bir Minik çalıştır kısmına giriyoruz.  Bu alana CMD yerine PowerShell yazarak sorgulama işleminin başlatılmasını sağlıyoruz. Soru işlemleri, bilgisayarınızın hızı ve gücüne bağlı olarak birkaç saniye içerisinde karşınıza gelmekte.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı