Nasıl Yapılır

Yapışkan Tuşlar Nasıl Kapatılır?

Yapışkan Tuşlar Nasıl Kapatılır?

Merhabalar, bugünkü yazımızda yapışkan tuşları nasıl kapatacağınızı anlatacağız. Klavyeniz de bulunan Shift tuşuna sürekli basarsanız yapışkan tuşlar uyarısıyla karşılaşırsınız. Bu uyarıyla karşılaşmak sinir bozucu durum oluşturabiliyor. Özellikle oyun oynarken “Shift” tuşunun fazla kullanılması, oyuncuların yapışkan tuşları iptal etmesini gerektiriyor. Yapışkan tuşlar ne işe yarıyor, ne gibi kolaylık sağlıyor merak edersiniz diye kısaca açıklıyoruz.

Yapışkan Tuşlar Nedir?

Ctrl, Alt, Shift tuşlarının daha kolay kullanılmasını sağlıyor. Mesela bir dosyayı kopyalamak istiyorsunuz bu işlem için Ctrl+C kombinasyonunu yapmanız gerekiyor, yapışkan tuşlar özelliği açık ise ctrl tuşundan elinizi çekip c tuşuna basabilir ve kopyalama işlemini yapabilirsiniz. Eğer yapışkan tuşlar özelliğiniz kapalı ise elinizi ctrl tuşundan çekerseniz kopyalama işlemi gerçekleşmez. İki tuşa aynı anda basmakta zorluk yaşayanların kullanabileceği faydalı bir özellik.

 

Yapışkan Tuşlar Kapatma

Yapışkan tuşlar özelliğini  nasıl kapatacağınızı iki yol ile anlatıyoruz. İki yolu da videolu şekilde anlattık, videoyu izlerseniz daha kolay anlarsınız.

1.Yol

Öncelikle Denetim Masası‘na giriş yapınız ardından Erişim Kolaylığı – Erişim Kolaylığı Merkezi – Klavye kullanımını kolaylaştır – Yapışkan Tuşları Etkinleştir  aşamalarını sırasıyla uygulayınız.  Daha kolay anlamanız için nasıl yapacağınızı anlatan bir video ekledik.

 

2.Yol

Başlat tuşuna basınız arama yerine Yapışkan Tuşlar yazınız. Çıkan arama sorgusuna tıkladıktan sonra “Yazmayı Kolaylaştır” sekmesi altında bulunan iki seçeneğin tikini kaldırın.

 

Buna benzeyen işlemleri nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız yorum kısmından bizden destek talep edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı