Meraklısına

Yazılım Mühendisliği İş İmkanları – Maaşı

Yazılım Mühendisliği İş İmkanları – Maaşı

Yazılım Mühendisliği İş İmkanları – Maaşı konusu üniversite tercih dönemlerinin en sık takip edilen konuları arasında yer almaktadır. Geleceğin trend mesleklerinden birisi olarak gösterilen Yazılım Mühendisliği iş imkanları, Bilgisayar Mühendisliğinin önüne geçerek yazılım ve teknoloji dünyasının daha geniş sınırlara ulaşmasına katkı sağlamakta. Teknoloji dünyası ile yakından ilgilenmelerinden dolayı maaşlarının oldukça yüksek olması gençlerin bu bölüme doğru yönelmelerine imkan tanımakta. Bilgisayar yazılımları başta olmak üzere program, mobil ve masaüstü oyunlar geliştirmeyi de öğrenen bu kişiler, hayatımızı kolaylaştıracak birçok gelişmeye imza atabilmektedirler. Devlet çatısı altında da çalışabilen bu kişiler, tercihlerini daha çok özel sektörler üzerine doğru yönelmektedir.

İlginizi Çekebilir: Bilgisayar mühendisliği iş imkanları ve maaşları konulu makalemizi inceleyerek bilgisayar mühendisliği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yazılım Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar? Nerede Çalışabilirler?

Yazılım Mühendisliği ülkemiz içerisinde sadece birkaç üniversite içerisinde bulunduğunu söyleyebiliriz. Öğrenciler, dilemeleri durumunda bu üniversitelere doğrudan girebilecekleri gibi Dikey Geçiş Sınavına da girerek bu bölüme yerleşebilirler. 2 yıllık Bilgisayar Programcılığı bölümünü okuyan öğrenciler, eğitimlerini yükseltmek, daha geniş sınırlara ulaşabilmek adına da yazılım bölümünü okuyabilirler. Bu bölümden mezun olan kişiler, devlete bağlı kamu kurum ve kuruluşları başta olmak üzere hastane, üniversite gibi alanlarda iş imkanı bulabilirler. Günümüzde teknolojiye yön verecek şirketlerin özel statü içerisinde yer almaları, çalışmalarının tamamını yazılım mühendisleri aracılığı ile yürütmeleri nedeni ile özel sektör bu alanın en büyük çalışma alanlarından birisi olarak gösterilmektedir. Bu meslek grubunun sahip olabileceği maaşlardan da bahsetmek istiyoruz.

Yazılım Mühendisliği Bölümü Mezunları Maaşları Ne Kadardır?

Yazılım Mühendisliği Maaşları ile ilgili konular bölüm hakkında sorulan en önemli konular arasında yer almaktadır. Devlet kurumlarında çalışan mühendisler 3 bin TL ücret ile işe başlarken 5 bin TL gibi ücretlere kısa zamanda terfi edebilmektedirler. Özel sektörlerde ise ücretler kişinin eğitim aldığı kuruma, eğitim seviyesine, bilgisine ve tecrübelerine göre değişkenlik gösterdiğini söyleyebiliriz. İngilizce bilmek bu alanda oldukça önemli olup kariyer basamaklarının birer ikişer çıkılmasına büyük oranda katkı sağlamaktadır. Özel sektör içerisinde çalışan kişiler askeri ücret başta olmak üzere aylık 10 bin TL üzerinde maaş da alabilirler. Yurtdışında çalışan mühendisler genel olarak senelik 100 ile 150 bin dolar arasında gelir elde edebilmekte.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı