Genel Blog

Yöresel Halk Oyunları Nelerdir?

Yöresel Halk Oyunları Nelerdir?

Ülkemizde bulunan her yöre kendisine has gelenekler geliştirmekte olup nesilden nesile aktararak yaşatılmasını olanak sağlamakta. Yörelere özgü gelenekler başta yemek olmak üzere oyun şekli üzerinde değişiklik göstermektedir. Bugün, bu yazımız içerisinde yörelere bekliyoruz halk oyunları hakkında bilgiler vereceğiz. Halk oyunları, en eski Türk tarihinden günümüze kadar ulaşmış oldukça eski oyunları bünyesinde barındırmaktadır. Hala düğün, organizasyon, etkinliklerde halk oyunları oynanarak yeni nesillere tanıtımları devam etmektedir. Bölge bölge olarak her yere tarafından oynanan halk oyunları;

Horon: Karadeniz Bölgesindeki insanlar için vazgeçilmez bir oyun olan horon, çocukluktan itibaren öğrenilerek mutlu anlarda ve etkinliklerde başarılı bir şekilde oynanmaktadır. Kol kola, el ele girerek oynadığı oyun oldukça hareketli olup eğlenceli görüntülerin ortaya çıkmasına olanak sağlamakta.

Halay: Hemen hemen ülkemizdeki her göre de aktif olarak oynanan halay, omuz omuza ya da kol kola girerek oynanmakta. Bölgeden bölgeye oyun stilinde bazı değişikliklerin meydana geldiğini söyleyebiliriz.

Zeybek: Egelilerin oynamaktan gurur duyduğu,Türklerin en eski oyun stillerinden birisinin de Zeybek olduğu söylenmekte. Zeybek, genelde tek kişi ile oynanmakta olup birkaç kişinin de dahil olarak sürdürüldüğü bir oyun tipidir. Zeybek oynarken herkesin bireysel hareketlerinin bulunduğunu bu hareketleri ile görsel bir şov oluşturulduğunu söyleyebiliriz.

Çayda Çıra: Genellikle kına gecelerinde oynanan Çayda Çıra oyunu, iki ele yakılan gruplar halinde ki kişilerin dönerek müzik eşliğinde eğlence oyun türüdür. Oldukça eğlenceli olup kına gecelerinin vazgeçilmezi arasında yer almakta.

Kaşık Oyunu: İç Anadolu bölgesine özgü bir kaşık oyunu, iki ele alınan çift tahta kaşıklarının birbirine vurulmasıyla çıkartılan sesler eşliğinde oynanan bu oyun, düğünlerin vazgeçilmezleri arasında yer almakta.

Kafkas Oyunları: El ve ayak hareketlerinin çok hızlı bir şekilde hareket ettirilmesi ile oynanan bu oyun, genelde özel gün ve Gecelerde oynatmakta. Özel bir eğitim alarak öğrenilen Kafkas oyunları, doğru bir şekilde öğrenilmesi durumunda oldukça güzel bir şova dönüştürülmekte.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı