Youtube İzlenme Başına Kaç Para Veriyor?

Youtube İzlenme Başına Kaç Para Veriyor?

Youtube, sosyal medya siteleri arasında şu sıralar en çok beğenileni ve oldukça yoğun içerikler sunuluyor. İnsanların kendilerini ifade etmesi konusunda gerçekten büyük çalışmalar yaptığını söyleyebiliriz. Video sektörü konusunda son yıllarda gerçekten büyüyen ve parlayan Youtube, içerik üreticilerine belirli reklam gelirlerinden komisyonlar veriyor. Peki ama bu nasıl ölçülüyor? Yani neye göre karar kılınıyor? Gelin bu konuyu detaylı olarak açıklayalım.

Normalde ABD üzerinde oldukça yüksek kazançlar söz konusu. Ülkemizde bu durum biraz daha farklı tabii. ABD üzerindeki reklam gelirlerinin dağılımı ile Türkiye üzerindeki reklam gelirinin dağılımı ciddi oranda farklı. O yüzden bu izlenme konusu için net fiyatlar yok. Yalnızca ortalama fiyatlar üzerinden bir tercih ve seçim yapabiliyoruz. Bunu da şu ortalamaya göre verelim (ki genelde doğru oluyor ama değişken olduğu unutulmamalı);

Youtube 1000 Gösterime Kaç Para Verir?

 1, 2, 3, 4 dolar gibi ücretler kazanabilirsiniz. Yani görüntülenme sayısı ile sabit bir geliriniz olmuyor. Çıkan reklamların türü ve benzeri çalışmalar ile bir para kazanma durumunuz ön plana çıkarılıyor. Tıklama ya da izlenme başına maliyet kapsamında bir reklam çalışması yapıldığı için genellikle, ya reklamların sonuna kadar izlenmesi gerekiyor, ya da tıklama yapılması gerekiyor. Bu sayede kazançlar çok daha yüksek olur tabii. Ama 1000 görüntülenmeye 4 dolar dersek, 100.000 izlenmeye 40 dolar. Youtube 1 milyon izlenmeye ise 400 dolar kazanç sağlamış oluyoruz. Ki bu da ülkemiz şartlarında oldukça yüksek bir para. Hatta çok yüksek bir para. Ama tabi yine de sürekli güncellemeler yapıldığı için işler değişken olabiliyor.

Bunları da beğenebilirsin
3 Yorumlar
 1. Uğur diyor

  1.000 izlenme 4 dolar , 100.000 dolar 40 dolar demişsin yazım hatasımı yaptın ?

  1. Admin diyor

   Uğur, evet yazım hatası yapmışım hemen düzeltiyorum.

 2. angel diyor

  yorumlar veya beğeniler bir etki yaratıyor mu ?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.