Yüksek Proteinli Besinler

Yüksek proteinli besinler hakkında, sizler için örnek ve özet bir içerik hazırladık. Yazımızdan konuya ilişkin bilgilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Yüksek Proteinli Besinler

Protein, doğru ve sağlıklı bir şekilde kullanıldığında vücudumuzun gelişimine katkı sağlayan en önemli besin maddesidir. Kas gelişimi için ve hücrelerin onarımı için ihtiyaç duyduğumuz pek çok maddeyi bünyesinde barındıran proteinler, sofralarımızdan eksik etmemiz gereken maddelerdir. Bu yazımızda sizin için en yoğun proteine sahip besinleri derledik ve bu konuda kısa özetler hazırladık.

Kırmızı Et 

Yapısında oldukça yoğun protein bulunan bir besindir  örneğin. Hayvansal proteinler arasında belki de en fazla değere sahip olan et için, yoğun bir protein deposu diyebiliriz. Uzmanların önerilerine baktığımız zaman, haftalık en az 2 defa kırmızı et tüketmemiz gerektiğini görebiliyoruz. Tek avantajı vardır ki o da kolestrol içermesidir. Bu yüzden ya proteinlerimizi tam yakacağız, ya da düzenli bir şeklide beslenme programı uygulayacağız.

Beyaz Et

 

Yapısında da protein vardır. Kırmızı etin belki de en iyi alternatifi beyaz ettir. Daha az yağ içerdiği için (kırmızı ete nazaran), daha sağlıklıdır diyebiliriz.

Baklagillerin yapısında da protein bulunuyor. Fasülye ve nohut gibi ürünlerin ortalamasına baktığımız zaman 100 gramında yaklaşık 16 gramlık protein bulunduğunu söyleyebiliriz.

Süt besini de bu konuda oldukça iddialıdır. Çünkü kemiklerin gelişimi için gerekli olan proteini ve kalsiyumu bünyesinde barındıran süt, hayvansal gıdaların arasında temel bir yapıya sahiptir protein bakımından. Yumurta, yoğurt ve peynir, badem gibi besinler de protein konusunda oldukça zengin besinlerdir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.