Genel Blog

Zorunlu Bireysel Emeklilik Nedir?

Zorunlu Bireysel Emeklilik Nedir?

Zorunlu Bireysel Emeklilik sistemi üzerine gelen onlarca soru sorduğunu, birçok kişinin bu sistemi merak ettiğini görmekteyiz. 1 Nisan 2017 yılından bu yana kamuda uygulanmaya başlanan BES, 45 yaşının altında yer alan işçilerin ve memurların sözleşmelerini kapsamaktadır. 01.01.2018 yılından itibaren bu sisteme geçerek sosyal güvenlik sisteminin tamamlayacı bir özelliği olarak kullanıma sunulmuştur. Bu sistem hakkında merak edilen tüm ayrıntılardan bahsedecek olursak;

İlginizi Çekebilir: Emeklilik Sorgulama başlıklı yazımıza göz atarak ne zaman emekli olacağınıza dair bilgi sahibi olabilirsiniz.

  • Zorunlu Bireysel Emeklilik, kamu bünyesinde çalışan 45 yaş altındaki tüm işçi ve memurları kapsayarak bürüt maaşları üzerinden %3 katkı payı ödemeyerek katıldığı bir sistem olarak gösterilmekte.
  • İşverenler, düzenledikleri sözleşmeler ile çalışanlarını emeklilik sözleşmesi içerisinde yer almasına olanak sağlıyor. İşveren, bu bağlantıda işlemlerini hazine müsteşarlığı tarafından önerilen şirketler ile iletişime geçerek çalışanlarını otomatik katılım ile emekliliğe daha da yaklaştırıyor.
  • Emeklilik planı içerisinde yer alacak işyerleri, uygulama içerisinde yer alacak esasları çalışanları ile belirleme yetkisine sahiptir. Çalışanlardan alınacak katkı payı ortak olarak belirlenen tutarlara göre %3 olarak belirlenmiştir.
  • Bakanlar Kurulu, katkı paylarını %1’e kadar indirebilir, %6’ye kadar artırma yetkisine sahiptir.
  • Zorunlu Bireysel Emeklilik sisteminde işverenlerin herhangi bir katkı ödemesi bulunmamaktadır.
  • Zorunlu Emeklilik sistemi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tanınan emeklilik hakları başta olmak üzere sağlık ve diğer tüm güvenlik hizmetlerini kişilere sağlamamaktadır.
  • Çalışanlar, emeklilik katkı payı ödeyecekleri sigorta şirketi seçme özgürlüğü bulunmamaktadır. Bu durumda seçimler işveren tarafından yapılmakta olup bağlı olunan şirkette en az 1 yıl kalma durumu bulunmaktadır.
  • Hem SGK üzerinden hem de Zorunlu Bireysel Emeklilik  sisteminde çifte emeklilik olduğunu düşünenlere hayallerinin suya düştüğünü görecektirler. Burada asıl baz alınan sistem, SGK tarafından sağlanılan olanaklar ve maaşların olduğunu görmekteyiz.  Zorunlu Bireysel Emeklilik sisteminden askeri ücret düzeyinde 45+10 yaşı tamamlayan kişiler, emeli olmaları durumunda aylık 150 TL gibi bir maaş alabileceklerdir.
  • Bu emeklilik sisteminde çalışanların sahip olduğu tek hak bulunmaktadır. Bu hak ise sözleşmeyi imzalamaları durumunda ilk 2 ay içerisinde cayma haklarını kullanmaktır.
  • Bu kapsam, 45 yaş altında olan tüm memur ve işçileri kapsayarak zorunlu tasarruf etmelerine, geleceğe dönük birikimler meydana getirdiğini de belirtelim.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı